Indonesian cultural diplomacy in Türkiye: The case of the Pasar Senggol Festival 2023
Türkiye'deki Endonezya kültürel diplomasisi: Pasar Senggol 2023 Festivali örneği
  1. Tez No: 952485
  2. Yazar: NİNO ZEH ZAUZAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Endonezya'nın Türkiye'deki kültürel diplomasisi son on yılda önemli bir büyüme kaydetmiştir. Bununla birlikte, kültürel diplomasi alanı ağırlıklı olarak Endonezyalı aktörlere odaklanmış, Endonezya kültürünün Türk toplumunda tanıtılmasında önemli bir rol oynayan Türkiye'deki Endonezya diasporası gibi diğer bireysel aktörler göz ardı edilmiştir. Bu husus mevcut literatürde büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki Endonezya diasporası tarafından düzenlenen Pasar Senggol Festival 2023'ün Endonezya'nın Türkiye'deki kültürel diplomasisi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışma, Pasar Senggol Festival 2023'ün yürütülmesinde rol oynayan organizatörler ve gönüllüler de dahil olmak üzere toplam yirmi bir kişiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri içermektedir. Amaç, kapsamlı içgörü ve bulgular elde etmekti. Komite, Pasar Senggol Festivali 2023'ün uygulanmasında iki kültür seviyesini bir araya getirmiştir. Birinci düzey, festival sırasında gerçekleşen dans gösterileriyle temsil edilmektedir. İkinci düzey ise festival boyunca birden fazla satış standında satılan ve servis edilen çeşitli mutfak kültürleriyle temsil edilmektedir. Sonuç olarak, Endonezya kültürel diplomasisinin gelişimi, Türk nüfusu içinde ve hatta ötesinde Endonezya kültürüne ilişkin farkındalığı artırmıştır. Öte yandan, Türk izleyicilerin bu festivalde sergilenen bazı geleneksel Endonezya dansları ve Endonezya spesiyaliteleri hakkında daha fazla anlayışa sahip olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Indonesian cultural diplomacy in Turkey has experienced significant growth over the past decade. Nevertheless, the field of cultural diplomacy has predominantly focused on Indonesian actors, overlooking other individual actors like the Indonesian diaspora in Turkey, who play a significant role in promoting Indonesian culture within Turkish society. This aspect has been largely overlooked in existing literature. This study investigates the influence of the Pasar Senggol Festival 2023, organised by the Indonesian diaspora in Turkey, on Indonesia's cultural diplomacy in Turkey. This study included semi-structured interviews with a total of twenty-one individuals, including organisers and volunteers, who played a role in the execution of the Pasar Senggol Festival 2023. The purpose was to gather comprehensive insights and findings. The committee has incorporated two levels of culture into the implementation of the Pasar Senggol Festival 2023. The first level is represented by the dance performances that take place during the festival. The second level is represented by the various cuisine cultures that are sold and served at multiple sales stands throughout the festival. As a result, the development of Indonesian cultural diplomacy has expanded the awareness of Indonesian culture within the Turkish population and even beyond. On the other hand, it has been noted that the Turkish audience possesses a greater level of understanding of certain traditional Indonesian dances and Indonesian specialties food showcased at this festival.