Endonezya ve Türkiye'nin kültürel diplomasisi: Karşılaştırmalı araştırma
The cultural diplomacy of indonesia and Turkey: A comparative study
  1. Tez No: 408818
  2. Yazar: THEOPHILLUS FREMARONOMO WALUYO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Dünya, 90'ların başında soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra değişim ve dönüşüme uğradı. Bunun sonucunda Uluslararası ilişkilerde ülkeler arasında yeni bir davranış kodu geliştirildi. Bundan itibaren Ülkeler yeni dünya düzenine kendi politikalarını entegre etmeye çalıştı. Askeri içerik ve propaganda temelinde sert güç nispeten geride bırakılmış ve yumuşak güç Ülkeler tarafından kendi ulusal çıkarlarını ilerletmek için uluslararası ilişkilerde kullanılmaya ve popüler olmaya başlamıştır. Yumuşak güç, sahip olduklarımızla bir başkasının buna sahip olanı izlemesi ve kendi çıkarlarımıza ulaşmamız için dikkatini çekmektir. Yumuşak güçten enerjisi kaynaklanan bir araç olarak özellikle farklı kültürden gelen insanların etkileşmesini sağlayan ve bir ölçüde yeni problemlere neden olan küreselleşmenin ortaya çıktığı ve kültürel arasında önyargı yaratan 11 Eylül olayı yaşandıktan sonra önemi artırmasıyla kültürel diplomasi de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Kendi bölgesinde iki yeni yükselen güçler olarak Endonezya ve Türkiye'nin Uluslararası ilişkilerde kendi dış politikası ve diplomasisi aracılığıyla, kültürel diplomasiye dahil, nasıl bir rol üstleneceği ve genişleteceği savından hareket ederek analiz etmek zorunludur.
Özet (Çeviri)
The world has changed after the collapse of Soviet Union along with the end of the Cold War at the beginning of 90's. Change that brought a new code of conduct among countries in international relations. Decade of which since then countries tried to adjust their behavior based on the new world order. Hard power which is full of military content and propaganda has been relatively left behind and soft power started to be popular to be used in international relations by countries to advance their national interest. Attracting people by what you have so that they can follow your way and you can reach your interests. As an intrument that gains its energy from soft power, cultural diplomacy also started to take place especially as the importance of it was getting raised after the 9/11 that created prejudice among cultures and globalisation that made people from different cultures have more chance to interact and to some extent caused new problems in the world. As two new emerging powers in its own region, Indonesia and Turkey are interesting objects to be analised in how these two countries play and expand their roles in international relations through their foreign policy and diplomacy including their cultural diplomacy.