Transformative power of the internationalization of higher education: The case of research universities in Türkiye
Yükseköğretimin uluslararasılaşmasının dönüştürücü gücü: Türkiye'deki araştırma üniversiteleri örneği
  1. Tez No: 952514
  2. Yazar: NUR SEDA TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez şu soruyu inceleyecektir: Erasmus+ Programı, 2021-2023 yılları arasında Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşma politikalarına eğitim diplomasisi perspektifinden nasıl katkıda bulunmuştur? Bu soruya yanıt olarak, Erasmus+ Programının eğitim diplomasisi perspektifinden yumuşak güç ve imaj inşası, politika ve kurumsal işbirliği, kültürel değişim ve anlayış ve akademik işbirliği olmak üzere dört ana tema altında öğrenme hareketliliği yoluyla Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına katkıda bulunduğunu iddia ediyorum. Bu çerçevede, analiz mülakatlar aracılığıyla yapılacaktır. Türk araştırma üniversiteleri arasından her seviyeden üç devlet üniversitesi örneklem olarak analiz edilecektir. Bu üniversiteler Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi olacaktır. Bu üniversitelerin seçilmesindeki amaç, Türkiye'nin farklı bölgelerinden üniversitelere sahip olmak ve böylece Türkiye'deki yükseköğretim durumu için daha doğru sonuçlar elde etmektir. Öğrenciler, Erasmus hareketlilik programına katılan akademik personel ve Uluslararası İlişkiler Ofislerinde çalışan personel ile yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular, Erasmus programının Türk yükseköğretiminin uluslararasılaşmasına katkısına ışık tutacaktır. Bulgular, Erasmus hareketlilik programının, AB projelerinin ve Türk yükseköğretim kurumlarının uluslararası ortaklıklarının etkisine genel bir bakış sağlayacaktır. Resmi belgeler ve ikincil kaynaklar, Türkiye'nin uluslararasılaşma politikaları ve süreci ile Avrupa ile ilişkileri hakkında ayrıntılı bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the following question: How did the Erasmus+ Program contribute to the internationalization policies in the case of Turkish higher education between 2021 and 2023 from the perspective of education diplomacy? In response to this question, my argument is that Erasmus+ Program contributes to the internationalization of the Turkish higher education through learning mobility under four main themes which are soft power and image building, policy and institutional collaboration, cultural exchange and understanding, and academic collaboration from education diplomacy perspective. Within this framework, the analysis will be made through interviews. Among Turkish research universities, three state universities from each level will be analyzed for sampling. These universities will be Middle East Technical University, Ege University and Atatürk University. Choosing these universities, the aim has been to have universities from different regions of Türkiye to get more accurate results for the Turkish HE case. The findings from interviews with students, academic staff who participated in the Erasmus mobility program and staff that work at International Relations Offices will shed light on the contribution of the Erasmus program to the internationalization of the Turkish higher education. The findings will give an overview of the impact of the Erasmus mobility program, the EU projects, and international partnerships of Turkish higher education institutions. Official documents and secondary resources will provide detailed information about internationalization policies and process of Türkiye and its relations with Europe.