Çeşitli hasta gruplarında progesteron etkili sperm kapasitasyonu'nun incelenmesi
Investigation of progesterone-infected sperm capacity in various patient groups
  1. Tez No: 952515
  2. Yazar: ATEFEH DEHGHANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KUDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sperm kapasitasyonu memeli sperm olgunlaşmasının son aşamalarından biridir ve bu yetenek bir yumurtayı döllemek için gereklidir. Bu işlemde spermin akrozomal bölgesini kaplayan plazma zarı çıkarılır ve sperme dölleme ve yumurtaya girme kapasitesi verilir. Progesteron, erkeklerde sperm üretiminde rol oynayan ve testosteron biyosentezinin kapasitesini ve etkilerini belirleyen bir hormondur. Kadınlarda yumurtlamadan sonra luteinize granüloza ve kümülüs hücreleri tarafından salgılanır. Çalışmamızın amacı oligospermi, varikosel ve normospermi hastalarında progesteronun sperm kapasitasyonu ve akrozomal reaksiyon üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmamızın deneyleri İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yaşam Bilimleri Laboratuvarı'nda yürütülmüştür. Oligospermi ve varikosel hasta grupları ile normospermik grup çalışmaya kontrol olarak dahil edilmiştir. Her gruptan 15 olmak üzere toplam 45 sperm örneği kullanılmıştır. Örnekler Şişli Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi'nden temin edildi. Sperm örnekleri Dünya Sağlık Örgütü kılavuzlarına göre değerlendirildi. Her gruptan 15 sperm örneği incelendi; her örnek basit yıkama yöntemi kullanılarak hazırlandıktan sonra kontrol ve progesteron olmak üzere iki gruba ayrıldı. Örnekler laboratuvar koşullarında inkübe edilip boyandı ve son olarak mikroskop altında incelendi. Akrozom reaksiyonu geçiren spermler sayılarak gruplar arasındaki farklar belirlendi. Bu amaçla SPSS istatistik programı kullanılarak kontrol grubu ile karşılaştırmalar için Student t-testi kullanıldı. p-değerinin
Özet (Çeviri)
Sperm capacitation is one of the final stages of mammalian sperm maturation, and this ability is essential for fertilizing an egg. In this process, the plasma membrane covering the acrosomal region of the sperm is removed, granting the sperm the capacity to fertilize and enter the egg. Progesterone is a hormone that plays a role in sperm production in men and determines the capacity and effects of testosterone biosynthesis. It is secreted by the luteinized granulosa and cumulus cells in women after ovulation. Our study aims to investigate the effect of progesterone on sperm capacitation and the acrosomal reaction in patients with oligospermia, varicocele, and normospermia. The experiments for our study were conducted at Istanbul Yeni Yüzyıl University Life Sciences Laboratory. The oligospermia and varicocele patient groups, along with the normospermic group, were included as controls in the study. A total of 45 sperm samples were used, with 15 from each group. The samples were obtained from Şişli Memorial Hospital IVF and Genetics Center. The sperm samples were evaluated according to WHO guidelines. Fifteen sperm samples from each group were examined; each sample was prepared using the simple washing method and then divided into two groups: control and progesterone. The samples were incubated under laboratory conditions, stained, and finally examined under a microscope. The sperm that underwent acrosome reaction were counted, and the differences between the groups were determined. For this purpose, Student's t-test was used for comparisons with the control group using the SPSS statistical program. A p-value of