Nicos Poulantzas'ın devlet teorisi ve kapitalist devletin otoriter dönüşümü
Nicos Poulantzas's theory of the state and the authoritarian transformation of the capitalist state
- Tez No: 669900
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde otoriter rejimlerin yükselişi ve post-demokratik bir yöne doğru evrilen dünya siyasal sistemi devlet gücünün artmasıyla karakterize olmaktadır. Dünyadaki dönüşümü sınıf mücadeleleri ekseninde anlayabilmek belirli bir devlet teorisini gerekli kılmaktadır. Post-yapısalcı siyaset felsefesinin mikro-iktidar ilişkilerini ön plana çıkararak devlet teorisini ikinci plana atması siyaset teorisini derinden etkilemiştir. Öte taraftan küreselleşme kuramları da devletlerin gücünü kaybettiğine ilişkin bir anlatı geliştirmektedirler. Nicos Poulantzas'ın devlet teorisi, bu boşluğu doldurmak açısından önemli bir katkı olarak ön plana çıkmaktadır. Poulantzas mikro-iktidar ilişkileriyle devlet teorisi arasındaki bağı tesis etmiştir. Sermayenin uluslararasılaşmasının devletleri zayıflatmadığını, tam tersine devletlerin artan işlevleriyle karakterize olduğunu ifade etmiştir. Söz konusu özgünlüğü nedeniyle bu tez çalışmasında Poulantzas'ın devlet teorisi incelenmiştir. Poulantzas'ın erken ve geç dönem devlet teorisi, belirli bir süreklilik ve kopuş ekseninde tartışmaya açılmıştır. Daha sonra kapitalist devletin otoriterleşme eğilimleri incelenmiştir ve Poulantzas'ın demokratik sosyalizm tezi farklı bir perspektifle ele alınmıştır. Çalışma boyunca yürütülen tartışmalar neticesinde günümüzde sadece sosyalist bir siyasetin demokrasinin taşıyıcısı olabileceği tezi ileriye sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the rise of authoritarian regimes and the world political system, which has assumed a post-democratic posture, is characterized by increased state power. Understanding the transformation in the world in terms of class struggles entails a specific theory of the state. Political theory has been considerably affected by a post-structuralist political philosophy that discredited the state theory emphasizing micro-power relations. Globalization theories have also developed a narrative about the power loss of states. Nicos Poulantzas's theory of the state is an essential contribution and attempt to fill this gap. Poulantzas has established the link between micro-power relations and state theory. He indicates that the internationalization of capital does not undermine states. On the contrary, it is characterized by an increase in the functions of states. This thesis addressed Poulantzas's theory of the state, considering the novelty of the argument. Firstly, the early and late state theory of Poulantzas was discussed in an absolute continuity and rupture. Then, the authoritarian tendencies of the capitalist states were reviewed, and Poulantzas's democratic socialism argument was studied from a different perspective. As a result of the discussions throughout the study, it was claimed that only socialist politics could be considered as the carrier of democracy today.