Lazer toz yataklı füzyon yönteminde sürekli ve atımlı lazer ışınlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of continuous and pulsed laser beams in the laser powder bed fusion method
- Tez No: 952548
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Seçici Lazer Ergitme yöntemi olarak da bilinen Lazer Toz Yataklı Füzyon (LTYF) yöntemiyle üretimde genellikle kullanılan sürekli dalga lazerlerine alternatif olarak farklı atım genişliğine sahip lazer ışınlarının metal tozuyla etkileşimleri incelenmiş, bu amaçla deneysel bir LTYF makinası tasarlanarak üretilmiştir. Çalışma kapsamında CoCr tozu kullanılarak, önce tek çizgi sinterlemeyle parametrik optimizasyon çalışması ardından da LTYF ile üretilen parçalarda gözenekliliği ve yüzey pürüzlüğünü en aza indirgeme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, farklı lazer parametreleri ile ince duvar formunda üretimi yapılan numunelerde LTYF sürecindeki ısı birikimine bağlı distorsiyon miktarları üç boyutlu tarama cihazı ile ölçülmüş, aynı zamanda sonlu elemanlar modeli ile de bu distorsiyonlar doğru bir şekilde tahmin edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak kullanılan deneysel düzenekte herhangi bir materyale dönük LTYF parametrelerini kolayca bulma potansiyeline sahip tutarlı bir yöntem geliştirilmiş, buna ek olarak validasyonu yapılmış ve LTYF sürecini daha iyi kavramayı sağlayacak bir sayısal model ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions of different pulse width laser beams with metal powder were examined as an alternative to the commonly used continuous wave laser beams in production using the Laser Powder Bed Fusion (LPBF) method, also known as Selective Laser Melting. For this purpose, an experimental LPBF machine was designed and manufactured. As part of the study, CoCr powder was used to first conduct a parametric optimization study through single bead sintering, followed by efforts to minimize porosity and surface roughness in parts produced via the LPBF process. Additionally, with samples produced in thin-wall form using different laser parameters, the amount of distortion caused by heat accumulation during the LPBF process was measured using a 3D scanning device. At the same time, a finite element model was developed to accurately predict these distortions. As a result, a consistent method was developed with the potential to easily determine LPBF parameters for any material using the experimental LPBF machine. Furthermore, a validated numerical model was established to enhance the understanding of the LPBF process.