Havalimanı gürültü haritalarının IMPACT ile oluşturulması: Sabiha Gökçen Havalimanı uygulaması
Generating airport noise maps with impact: Sabiha Gokcen Airport case study
- Tez No: 952577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hava taşımacılığına talebin giderek artması ile hava trafik operasyon sayısı da artmaktadır. Bu artışla beraber, özellikle yerleşim yerlerine yakın konumlandırılmış havalimanlarının çevresinde yaşayan insanlar meydana gelen uçak gürültüsünden oldukça etkilenmektedir. Havaalanı gürültüsünden etkilenen bireylerde yaşam kalitesinin düşmesi, baş ağrıları, kaygı, depresyon ve artan stres seviyeleri gibi olumsuz sonuçlar görülebilmektedir. Bu çalışma, Türkiye'nin en yoğun hava trafiğine sahip havaalanlarından biri olan ve şu anda yerleşim alanı içerisinde bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (SAW) için gürültü haritaları oluşturmayı amaçlamaktadır. Belirli bir gün için SAW'a düzenlenen iniş kalkış operasyonlarına ait gerçek trafik verileri FlightRadar24'ten alınarak veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan veri seti kullanılarak Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (European Organization for the Safety of Air Navigation, Eurocontrol) tarafından geliştirilen IMPACT gürültü modeliyle SAW'a ait mevcut pist başları için gürültü haritaları çıkartılmıştır. Elde edilen haritalar; gürültüye maruz kalan bölgeler, binalar, kurumlar ve ortak kullanım alanlarını değerlendirmek amacıyla analiz edilmiş ve bu veriler ışığında gürültü değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing demand for air transportation, the number of air traffic operations has also been on the rise. This growth has led to significant impacts on individuals living near airports, especially those located close to residential areas, due to the noise generated by aircraft. Exposure to airport noise can result in several adverse effects, including reduced quality of life, headaches, anxiety, depression, and increased stress levels. This study aims to develop noise maps for Istanbul Sabiha Gökçen International Airport (SAW), one of the busiest airports in Turkey, currently located within a densely populated urban area. Real traffic data related to landing and take-off operations at SAW for a specific day were collected from FlightRadar24 to construct a comprehensive dataset. Using this dataset, noise maps were generated based on the IMPACT noise model developed by the European Organization for the Safety of Air Navigation (Eurocontrol), considering the airport's existing runway thresholds. The resulting maps were analyzed to assess the impact of aircraft noise on surrounding areas, including residential zones, public institutions, and shared community spaces. Based on these analyses, a detailed evaluation of noise exposure was conducted, offering insights into the environmental noise implications associated with airport operations.