Bazı Trabzon killerinin konsolidasyon özellikleri ve sığ temel sistemlerinin konsolidasyon oturmaları
- Tez No: 8127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu calxsmada Trabzon ve çevresi killerinin konsolidasyon özelliklerini araştırmak amacıyla, belli yerlerden (Uzunkum, Köy Hizmetleri, Çamburnu, Havaalanı -Konak kent Söğütlü) kü çük (D=50 mm, H=20 mm) ve büyük (D=76.2 mm, H=1 9 mm) metal halkalar ile alınan kil örnekleri üzerinde konsolidasyon de neyleri yapıldı ve kil örneklerine ait konsolidasyon özellik leri belirlendi. Konsolidasyon deney sonuçlarından, bu kille rin aşırı konsolide olduğu ve yükseklikleri aynı, çapları farklı örneklerde, büyük çaplı örneklerin yan sürtünmelerden daha az etkilendikleri bulunmuştur. Yüzeysel temel sistemlerinde, her bir temelin merkezi altında meydana gelen konsolidasyon oturmaları hesabında, komşu temellerin etkisi düşünülmemektedir. Gerçekte, temeller birbirleriyle etkileşim içindedir ve bu etkileşim sonucu, te meller altındaki gerilmeler artmakta, dolayısıyla da oturma lar artmaktadır. Bu çalışmada, gerilmeler ve konsolidasyon oturmalarının hesabında, bu etkileşim dikkate alındı. Pratik te, tablolar yardımı ile yapılan oturma hesapları uzun zaman almakta ve yaklaşıklık içermektedir. Geliştirilen bilgisayar programları ile, oturma hesapları, daha hızlı ve daha kesin yapılabilir. Çalışmanın bu yönüyle, pratikte çalışan mühen dislere yararlı olacağına inanılmaktadır. Konsolidasyon deneylerinin uzun zaman alması ve tez sü resinin sınırlı olması nedeniyle, sınırlı sayıda deney yapı labildi. Trabzon ve çevresi killerinin konsolidasyon özellik leri daha kapsamlı bir şekilde incelenmelidir. Çalışmanın, bu konuda, bir başlangıç olacağına inanılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the consolidation tests were carried out on the specimens taken from certain locations (Uzunkum, Köy Hiz metleri, Çamburnu, Havalanı-Konakkent, Söğütlü) with small (Diameter, D=50 mm, height, H=20 mm) and big (D=76.2 mm, H=1 9 mm) consolidation rings, in order to investigate, the consolidation characteristics of some Trabzon clays, experimentally. As a result, it is found that the above mentioned clays are over-consolidated and bigger diametered samples among having equal height give better results in the consolidation tests, from the side friction point of view. In the consolidation settlement calculation of the shallow foundation systems, the interaction of the neighbouring foundations are not taken into account. In fact, the neighbouring foundations influence each other and as a result of this interaction, the stresses under foundations and settlements may increase considerably. In this study, this interaction was taken into account in the calculation of the stresses beneath foundations and consolidation settlements, In practice, settlement calculations are done manually with tables. This is time-taking and aproximate. The settlement calculations can be done more quickly and more exactly with the presented computer programs in this thesis. It is believed that this will be useful for practicing engineers. The limited number of consolidation tests were run due to short of time. Trabzon clays should be investigated more comprehensively and it is believed that this work will be an initial point. Vll