Koruma altındaki 13-18 yaş arasındaki kız çocuklarının cinsel kötüye kullanımı: Gaziantep örneği
Sexual abuse of female adolescents aged 13–18 under state protection: A case study from Gaziantep
  1. Tez No: 952586
  2. Yazar: ALİM CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Forensic Medicine, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çocuğun cinsel kötüye kullanımı, bir çocuğun rızası olmaksızın cinsel amaçlarla bir yetişkin veya daha büyük yaştaki biri tarafından istismar edilmesi anlamına gelmektedir. Çocukların yaşadıkları bu olumsuz deneyimlere multidisipliner bakış açısıyla yaklaşan adli bilimler, özellikle psikoloji alanında cinsel sömürünün psikolojik boyutlarına odaklanmaktadır. Cinsel kötüye kullanım temelde; çocuğun cinsel eylemlere zorlanması, cinsel içerikli dokunma, cinsel organların gösterilmesi, pornografik içerik izletme gibi eylemler başta olmak üzere çocuğun fuhuşa zorlanmasıdır. Araştırmada, yaşanmış bu olayları başta adli bilimler boyutu olmak üzere tüm boyutlarıyla incelemek maksadıyla Gaziantep'te cinsel sömürü neticesinde koruma altına alınmış ve çocuk esirgeme kurumuna yerleştirilmiş 13-18 yaş arasındaki 10 kız çocuğu ve kurumda görev alan 10 çalışanla derinlemesine mülakat yöntemi gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler sonucunda, hem mağdur çocukların yaşadıkları travmatik deneyimlerin etkileri hem de kurum çalışanlarının bu süreçteki gözlemleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Mağdur çocukların ifadelerinde sıkça tekrar eden duygular arasında güvensizlik, korku, utanç, değersizlik ve yalnızlık hissi ön plana çıkarken; çalışanlar ise çocukların davranışsal problemleri, sosyal izolasyonları ve eğitim süreçlerine adaptasyon güçlükleri üzerinde durmuştur. Çocukların çoğunda travma sonrası stres belirtileri gözlenmiş, bazı çocukların ise güven ilişkisi kurmakta ciddi zorlanmalar yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Child sexual abuse refers to the exploitation of a child for sexual purposes by an adult or an older individual without the child's consent. Forensic sciences, which approach such traumatic experiences from a multidisciplinary perspective, particularly focus on the psychological aspects of sexual exploitation within the field of psychology. Fundamentally, sexual abuse includes forcing a child into sexual acts, sexually explicit touching, exposure of genital organs, showing pornographic content, and coercing the child into prostitution. In this study, in-depth interviews were conducted with ten girls aged between 13 and 18, who had been placed under protection and admitted to a child welfare institution in Gaziantep due to sexual exploitation, as well as with ten staff members working at the institution. The aim was to examine these real-life cases from a forensic science perspective and beyond, exploring all relevant dimensions. As a result of these interviews, both the effects of the traumatic experiences on the victimized children and the observations of the institution's staff during the process were analyzed in detail. Among the emotions frequently expressed by the victims were distrust, fear, shame, feelings of worthlessness, and loneliness. The staff, on the other hand, emphasized behavioral problems, social isolation, and difficulties in adapting to educational processes. Most of the children exhibited symptoms of post-traumatic stress, and it was found that some experienced significant difficulties in forming trusting relationships.