Physical effects of different types of softeners on knitted fabrics of different raw materials
Farklı hammaddelrden yapılmış örme kumaşlar üzerinde farklı yumuşatıcı türlerinin fiziksel etkileri
  1. Tez No: 952587
  2. Yazar: NEŞE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tekstil endüstrisinde, kumaşların nihai kullanım performansını artırmak ve tüketici beklentilerini karşılamak amacıyla çeşitli terbiye işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemler arasında, kumaşların dokunsal konforunu artırmak, yüzey pürüzlülüğünü azaltmak ve mekanik özelliklerini iyileştirmek için yumuşatıcı kullanımı yaygın olarak tercih edilmektedir. Katyonik, noniyonik ve silikon bazlı yumuşatıcılar en sık kullanılan türler arasında yer almakta olup, her biri farklı avantajlar ve kullanım alanları sunmaktadır. Kumaşın hammaddesi, yumuşatıcıların etkinliğini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Pamuk, polyester ve viskon gibi farklı liflerden üretilen kumaşlar, lif yapıları ve yüzey özellikleri bakımından farklı fiziksel ve kimyasal tepkiler göstermektedir. Bu nedenle, her hammaddeye uygun yumuşatıcının seçilmesi, ürün kalitesini ve üretim verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Tekstil ürünlerinin esneklik, mukavemet, sürtünme katsayısı ve yumuşaklık gibi fiziksel özellikleri, kullanılan yumuşatıcının türüne ve kumaşın hammaddesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, tekstil terbiye süreçlerinde farklı yumuşatıcı türlerinin çeşitli hammaddelerden üretilmiş örme kumaşlar üzerindeki fiziksel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, elde edilen bulgular doğrultusunda, tekstil sektörüne yönelik optimum yumuşatıcı kullanımına dair öneriler sunarak, kalite ve performansın artırılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In the textile industry, various finishing processes are applied to enhance the end use performance of fabrics and meet consumer expectations. Among these processes, the use of softeners is widely preferred to increase the tactile comfort of fabrics, reduce surface roughness and improve their mechanical properties. Cationic, non-ionic and silicone-based softeners are among the most commonly used types, each offering distinct advantages and application areas. The raw material of the fabric is one of critical factors determining the effectiveness of softeners. Fabrics made from different fibers such as cotton, polyester and viscose exhibit distinct advantages and application areas. The raw material of the fabric is one of the most critical factors determining the effectiveness of softeners. Fabrics made from different such as cotton, polyester, and viscose exhibit distinct physical and chemical reactions due to their fiber structures and surface properties. Therefore, selecting the appropriate softener for each raw material directly affects both product quality and production efficiency. This study serves as a guide for the optimal use of softeners in textile finishing processes and aims to contribute to improving quality and performance in the industry.