Farklı lif çeşitlerinden üretilen havluların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
A research about physical properties of terry towels produced using different fiber types
  1. Tez No: 684969
  2. Yazar: SAİT ÖZBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA PALAMUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüketici beklentileri dikkate alındığında havlu kumaşta olması gereken temel ürün özellikleri arasında hızlı su emicilik, yumuşaklık ve hızlı kuruma özellikleri öne çıkmaktadır. Yumuşaklık özelliğinde en önemli etkenin hav ipliği özellikleri ile ilişkili olması beklenmektedir. Geleneksel olarak havlu üretiminde bu özellikleri sağlamakta olduğu bilinen en yaygın elyaf ve iplik çeşidi olarak %100 pamuk iplikleri kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ise farklı elyaf çeşitlerinden oluşan hav iplikleri kullanılarak dokunmuş olan havlu kumaşlar incelenmiştir. Çalışmada hav iplik içeriğinde ipek, kaşmir, Tencel®, EcoVero®, Viloft®, organik pamuk ve Microcotton® elyaf bulunan on bir farklı ticari havlu çeşidi kullanılmıştır. Hav ipliği çeşidi dışında gramaj farklılığı da olan havlu çeşitleri performans özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Kuruma hızı incelenirken kumaşların ham ve boyalı halleri arasında kıyaslama yapılmıştır. Havlu kumaşların fiziksel özellikleri incelenmiş ve test işlemlerinin ardından iplik özelliklerinin kumaş üzerindeki etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Farklı lif çeşitlerinden üretilen havlulara birim alan kütlesi, su emme özelliğinin tayini, hava geçirgenliği, su buharlaşma hızı, kuruma hızı, dikey kılcal ıslanma, su buharı geçirgenliği ve kumaş rijitlik ölçüm testleri uygulanmıştır. Ayrıca havlu kumaş konstrüksiyon yapısının geometrik modellemesi yapılmıştır. Elyaf, iplik ve havlu dokuma konstrüksiyon özellikleri ile havlu gözeneklilik özelliği arasındaki ilişki hesaplanmıştır. Havlu gözeneklilik büyüklüğü ile havlu performans özellikleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre, kumaş kalınlığı ve kumaş ağırlığının havlu kumaşların fiziksel özelliklerini etkilediği ve ipliklerde kullanılan liflerin arasında Viloft® karışımlı iplikle üretilen havlu çeşidinin en iyi sonuçlara sahip olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Dokuma havlu, ipek, Tencel®, organik pamuk, EcoVero®, Viloft®, kaşmir, Microcotton®
Özet (Çeviri)
Considering consumer expectations, fast water absorbency, softness and fast drying are among the basic product features that should be in terry fabric. The most important factor in softness is expected to be related to pile yarn properties. Traditionally, %100 cotton yarns are used as the most common fiber and yarn type known to provide these properties in towel production, whereas other fiber utilised yarn varieties are also used in towel fabric construction as pile yarn. In this thesis, terry fabrics which are woven using pile yarns consisting of different fiber types were examined. Eleven different types of commercial towels were used in the study, which included silk, cashmere, Tencel®, EcoVero®, Viloft®, organic cotton and Microcotton® fibers in the blend of pile yarns. Towel types, which also differ in weight apart from the type of pile yarn, were compared in terms of their performance characteristics. When examining the drying speed, a comparison was made between the raw and dyed forms of the fabrics. The physical properties of terry fabrics were examined aiming to find the effects of pile yarn qualities. Unit area mass, determination of water absorption, air permeability, water evaporation rate, drying speed, vertical capillary wetting, water vapor permeability and fabric stiffness measurement tests were applied on towel samples. In addition, geometric modeling of the terry fabric construction structure was made. The relationship between fiber, yarn and terry weave construction properties and terry porosity property was estimated. The relationship between towel porosity values and towel performance properties were statistically investigated. According to the data obtained, it has been determined that fabric thickness and fabric weight affect the physical properties of terry fabrics and Viloft® quality has the best results among the fibers used in yarns. KEYWORDS: Woven towel, silk, Tencel®, organic cotton, EcoVero®, Viloft®, cashmere, Microcotton®