Hemen hemen parakontak metrik yapılardan eldeedilen hemen hemen parahermıtıan yapıların konformal deformasyonlarının incelenmesi
Investigation of conformal deformations of almost parachermitian structures obtained from almost parakontact metric structures
  1. Tez No: 952613
  2. Yazar: MURAT EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLİFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, konformal deformasyonlar kullanılarak hemen hemen parakontak metrik manifoldlardan elde edilen hemen hemen parahermitian manifoldlar ve hemen hemen parahermitian manifoldlardan elde edilen hemen hemen parakontak metrik manifoldlar ele alınmıştır. Herhangi bir hemen hemen parakontak metrik manifold R (reel sayılar) ile çarpılmış, σ : M × R −→ R, σ(X, t) = t olmak üzere; M ×R üzerinde e2σ fonksiyonu kullanılarak konformal deformasyonlu hemen hemen parahermitian bir yapı elde edilmiş, M ve M × R manifoldlarının ait olduğu sınıflar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra hemen hemen parahermitian metrik bir N manifoldu R ile çarpılmış ve N × R üzerinde hemen hemen parakontak bir yapı elde edilmiştir. Ayrıca σ : N × R −→ R, σ(X, t) = t olmak üzere; N × R üzerinde e2σ fonksiyonu kullanılarak hemen hemen parakontak başka bir yapı elde edilmiştir. Bunlara ek olarak N manifoldu Einstein (Ricci soliton, Yamabe soliton) ise N × R hemen hemen parakontak metrik manifoldunun η-Ricci soliton (η-Ricci soliton, quasi Yamabe soliton) olduğu gösterilmiştir. Son olarak N ve N × R manifoldlarının ait olduğu sınıflar arasıdaki ilişkiler araştırılmış ve elde edilen sonuçlar kullanılarak, hemen hemen parakontak metrik manifoldların ve hemen hemen parahermitian manifoldların çeşitli sınıflarından örnekleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, almost parahermitian manifolds obtained from conformal deformations of almost paracontact metric manifolds and almost paracontact metric manifolds obtained from almost parahermitian manifolds are considered. Any almost paracontact metric manifold is multiplied by R (real numbers) and an almost parahermitian structure is constructed on M × R using the function e2σ , whereσ : M × R −→ R, σ(X, t) = t. Then the relations between the classes of M and M × R are studied. In addition, two different almost paracontact metric structures are obtained on N × R from any almost parahermitian metric manifold N by using two different metrics, one of which depends on σ : N × R −→ R, σ(X, t) = t. It is also shown that if the manifold N is Einstein (Ricci soliton, Yamabe soliton), then the manifold N ×R is η-Ricci soliton (η-Ricci soliton, quasi Yamabe soliton). Finally, the relations between the classes of N and N × R are investigated and using the relations obtained in the study, examples of various classes of almost paracontact metric manifolds and almost parahermitian manifolds are presented.