Spiral ve paralel yerden ısıtma konfigürasyonlarında oxypex ve alpex borularının ısıl performans değerlendirmesi
Thermal performance evaluation of oxypex and alpex pipes in spiral and parallel underfloor heating configurations
- Tez No: 952612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ELİTAŞ, DOÇ. DR. ÜSAME DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüz teknolojinin gelişmesi ile yaşam alanlarında daha konforlu alanlar oluşturulmak istenilmektedir. Bu konfor alanlarında ısıtma yöntemi olarak farklı yollara başvurulmaktadır. Yerden ısıtma sisteminde bu tercihlerden biridir. Bu çalışmada, 16 mm çapında 2 mm kalınlığa sahip olan oksijen bariyeri sağlayan 3 katmandan oluşan PEX hammaddeli ve çok katmanlı olarak geçen ortasından alüminyum folyo geçmekte olan ALPEX boru adı verilen yerden ısıtma boruları kullanılmıştır. Oxypex ve Alpex borular test odası içerine spiral (salyangoz) ve paralel tipi adı verilen döşeme sistemi ile döşenmiştir. Test odası içerisindeki sıcaklıklar kontrol edilebilmesi amacıyla farklı yerlerde konumlandırılmış termoçift ile sıcaklık ölçümleri alınmıştır. Ortam ısısı ve test odası içerisindeki sıcaklık sabit tutularak ölçümler yapılmıştır. Toplamda 7 saatlik zaman diliminde belli aralıklarla alınan ölçümler doğrultusunda test odası içerisindeki ısı verileri elde edilmiştir. Oxypex yerden ısıtma borusu döşeli sistemde spiral ve paralel döşeli borularda ısı transferi karşılaştırıldığında paralel döşeli 38,53 W daha fazladır. Alpex yerden ısıtma borusu döşeli olan sistemde toplam ısı transferi spiral döşeli borularda 7,417 W daha iyidir. Yüzeyler arası ısı transferinde boru ısıl direnci, et kalınlığı ve boru dışındaki ısıl direnç karşılaştırıldığında Oxypex ve Alpex boruda paralel döşeli sistemde yüzeyler arası ısı transferi boruların döşemesi birbirine yakın olduğundan daha iyidir. Borularda ortaya çıkan ısı kaybı döşeme yöntemine ve cinsine bağlı göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of today's technology, it is desired to create more comfortable areas in living spaces. Different methods are used as heating methods in these comfort areas. Underfloor heating system is one of these preferences. In this study, underfloor heating pipes called ALPEX pipe, which consists of 3 layers of PEX raw material, which provides oxygen barrier with a diameter of 16 mm and a thickness of 2 mm and has aluminum foil in the middle passing through the multi-layered PEX raw material, were used. Oxypex and Alpex pipes were laid in the test room with a laying system called spiral (snail) and parallel type. In order to control the temperatures in the test room, temperature measurements were taken with thermocouples positioned in different places. Measurements were made by keeping the ambient temperature and the temperature in the test room constant. In total, heat data in the test room were obtained in line with the measurements taken at certain intervals in a 7-hour period. When the heat transfer in the spiral and parallel laid pipes in the Oxypex underfloor heating pipe laid system is compared, the parallel laid is 38.53 W more. In the system where Alpex underfloor heating pipes are laid, the total heat transfer is 7.417 W better than in spiral laid pipes. When the pipe thermal resistance, wall thickness and external heat resistance are compared in the heat transfer between surfaces, the heat transfer between surfaces in the parallel laid system in Oxypex and Alpex pipes is better because the laying of the pipes is close to each other. The heat loss in the pipes varies depending on the laying method and type.