Diyarbakır ili pamuk alanlarında chrysoperla carnea (stephens) (neuroptera: chrysopidae)'ın popülasyon dalgalanmasının saptanması
Determination of population fluctuation of chrysoperla carnea (stephens) (neuroptera: chrysopidae) in the cotton fields Diyarbakir province, Türkiye
  1. Tez No: 952674
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Pamuk alanlarının önemli faydalı böceklerinden biri olan Chrysoperla carnea (Stephan) (Neuroptera: Chrysopidae) özellikle pamuk bitkisinde zararlı olan yaprakbitleri, küçük larvalar, unlubitler ve kırmızı örümceklerle beslenirler. Bu çalışma C. carnea'nın pamukta popülasyon değişimini saptamak amacıyla 2023 ve 2024 yıllarında Diyarbakır ilinde Bismil, Sur ve Çınar ilçelerinde yürütülmüştür. Bismil (Ağıllı), Çınar (Yuvacık) ve Sur (Sati) ilçelerinde belirlenen üç pamuk tarlasına sezon başından 2- yapraklı döneminden başlayarak hasat dönemine kadar her hafta gidilerek C. carnea sayımları yapılmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen veriler göz önüne alındığında C. carnea popülasyon değişimi 2023 ve 2024 yıllarında aylara ve yıllara göre farklılık göstermiştir. Popülasyon dalgalanmasının takip edildiği tarlalarda 2023 yılında atrap ve gözle kontrol yöntemi ile yapılan sayımlarda daha fazla C. carnea olduğu tespit edilmiş, 2024 yılında bir önceki yıla göre C. carnea popülasyon yoğunluğu az olduğu görülmüştür. C. carnea popülasyon dalgalanması kontrol edildiğinde ise 2023 yılı içerisinde atrap yöntemi ve gözle kontrol yöntemi ile tespit edilen ergin birey sayıları ortalama Bismil ilçesi Ağıllı mahallesi'nde 35.55 adet/ergin, Çınar ilçesi Yuvacık mahallesi'nde 36.15 adet/ergin ve Sur ilçesi Sati mahallesi'nde 36.95 adet/ergin eylül ayı ilk haftasında en yüksek ergin birey yoğunluğu tespit edilmiştir. 2024 yılı içerisinde atrap yöntemi ve gözle kontrol yöntemi ile tespit edilen ergin birey sayıları ortalama Bismil İlçesi Ağıllı Mahallesi'nde 34.5 adet/ergin, Çınar İlçesi Yuvacık Mahallesi'nde 35.97 adet/ergin ve Sur İlçesi Sati Mahallesi'nde 38.05 adet/ergin eylül ayının ikinci haftasında en yüksek ergin birey yoğunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae), one of the most beneficial insects in cotton fields, primarily feeds on aphids, small larvae, mealybugs, and red spider mites—major pests of cotton plants. This study was conducted in 2023 and 2024 to determine the population fluctuation of C. carnea in the Bismil, Sur, and Çınar districts of Diyarbakır Province, Turkey. Population monitoring was carried out weekly from the 2–4 leaf stage of the cotton plant until harvest in three designated cotton fields located in Bismil (Ağıllı), Çınar (Yuvacık), and Sur (Sati). Based on the collected data, the population dynamics of C. carnea varied by year and by month in 2023 and 2024. In 2023, population counts conducted using the trap method and visual inspection showed higher densities of C. carnea compared to 2024, where the population density was relatively lower. When the C. carnea population fluctuation was checked; in 2023, the average adult individual numbers detected with the trapping method and visual control method were 35,55 individuals/adult in Bismil District Ağıllı Neighborhood, 36.15 individuals/adult in Çınar District Yuvacık Neighborhood, and 36.95 individuals/adult in Sur District Sati Neighborhood, and the highest adult individual density was detected in the first week of September. In 2024, the average adult individual numbers detected with the trapping method and visual control method were 34.5 individuals/adult in Bismil District Ağıllı Neighborhood, 35.97 individuals/adult in Çınar District Yuvacık Neighborhood, and 38.05 individuals/adult in Sur District Sati Neighborhood, and the highest adult individual density was detected in the second week of September.