Kraniyosinostoz cerrahisi uygulanan çocuklarda peroperatif anesteziyönetiminin retrospektif analizi
Retrospective analysis of perioperative anesthesia management in children undergoing craniosynostosis surgery
- Tez No: 952673
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2017–2023 yılları arasında kraniyosinostoz cerrahisi uygulanan çocuk hastalarda anestezi yönetimini değerlendirmek, transfüzyon gereksinimlerini, hasta kan yönetimi yaklaşımlarını ve traneksamik asit kullanımının etkilerini araştırmak amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01.01.2017–01.06.2023 tarihleri arasında kraniyosinostoz cerrahisi geçirmiş ve kayıtlarına ulaşılan 159 pediatrik hasta dahil edilmiştir. Veriler, hastane bilgi sistemi, anestezi formları ve yoğun bakım takiplerinden elde edilmiştir. Hastaların demografik verileri, anestezi uygulamaları, transfüzyon stratejileri, intraoperatif sıvı yönetimi ve postoperatif takip bulguları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This retrospective study aimed to evaluate perioperative anesthesia management in pediatric patients undergoing craniosynostosis repair at Erciyes University Faculty of Medicine between 2017 and 2023. The study also investigated perioperative transfusion requirements, implementation of patient blood management (PBM) strategies, and the clinical impact of tranexamic acid (TXA) administration. Materials and Methods: A total of 159 pediatric patients with accessible medical records who underwent craniosynostosis surgery between January 1, 2017, and June 1, 2023, were retrospectively included. Data were collected from the institutional electronic medical records, intraoperative anesthesia documentation, and intensive care follow-up charts. Analyzed parameters included demographic characteristics, anesthetic protocols, transfusion practices, fluid therapy, and postoperative monitoring data. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics V 30, and a p-value