Ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi
Determining parents' knowledge and attitudes toward child sexual abuse
  1. Tez No: 952675
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma ebeveynlerin çocuk cinsel istismarına yönelik bilgi ve tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma 02.05.2024 ve 01.06.2025 tarihleri arasında Rize ili Çayeli ilçesi Çayeli İshakoğlu Devlet Hastanesi çocuk polikliniğine başvuran 373 ebeveyn ile yürütüldü. Araştırmanın verileri“Ebeveynlerin Tanıtıcı Özellikleri Bilgi Formu”ve“Ebeveynler İçin Çocuk Cinsel İstismarı Bilgi/Tutum Ölçeği (EÇİBTÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve post hoc testler kullanıldı. Araştırmamızda etki büyüklüğünü değerlendirebilmek için Cohen(d) ve Eta kare (η2) katsayıları referans alındı. Araştırmada katılan ebeveynlerin %51.7'sini annelerin oluşturduğu, %43.2'sinin 36-45 yaş grubunda olduğu %32.7'sinin lise düzeyinde eğitime sahip olduğu %76.7'sinin çocuk cinsel istismarı hakkında önceden bilgi almadığı saptandı. Araştırmada ebeveynlerin EÇİBTÖ toplam puan ortalamalarının 153.72±10.96 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This descriptive study examined parents' knowledge and attitudes regarding child sexual abuse. Between 2 May 2024 and 1 June 2025, data were obtained from 373 parents who attended the paediatric outpatient clinic of Çayeli İshakoğlu State Hospital in Çayeli District, Rize Province. Two instruments were employed: the Parental Sociodemographic Information Form and the Child Sexual Abuse Knowledge/Attitude Scale for Parents (CSAKAS). Descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, median, frequency, and percentage) were calculated; group differences were tested with independent-sample t-tests, one-way ANOVA, and appropriate post-hoc procedures. Effect sizes were interpreted with reference to Cohen's d and eta-squared (η²). Of the participants, 51.7% were mothers, 43.2% were 36–45 years old, 32.7% had completed secondary education (high school) and 76.7% had never previously received information on child sexual abuse. The overall CSAKAS mean score was 153.72±10.96.