Cam eşya üretim sektöründe bilgisayar destekli üretim planlama ve bilgisayarlı üretim teknikleri
Computer aided manufacturing resource planning and computurized production technology in a glass production industry
- Tez No: 95268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Cam Eşya Üretim Sektöründe Bilgisayar Destekli Üretim Planlama ve Bilgisayarlı Üretim Teknikleri Celaleddin YEROĞLU Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Yılmaz YÜCEL Bu tez çalışmasında, sanayide kullanılan bilgisayar destekli üretim planlama teknikleri ve bir uygulama verilmiştir. Ayrıca üretim ve servis sistemlerinde modelleme ve simülasyon teknikleri incelenerek cam eşya üreten bir sanayi sektörüyle ilgili bir uygulama yapılmıştır. Bilgisayar destekli üretim planlaması, otomatik fabrikalara geçişte, yazılım yönü açısından önemli bir kilometre taşıdır. Günümüzde karmaşık üretim sistemlerinin alışılagelmemiş manuel metodlarla takip edilmesi ve manuel üretim planı yapılması neredeyse mümkün değildir. Üretim sisteminin girdileri, proses karmaşıklığı, ürün rotaları ve ürün çeşitleri arttıkça üretim planlama daha karmaşık hale gelmektedir. Termin sürelerinin oldukça kısaldığı, stok maliyetlerinin üstlenilmek istenmediği ve tam zamanında üretim (JIT) yapmanın bir zorunluluk haline geldiği bu günki sanayide bilgisayarla üretim planlama yapmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak firmaların üretim planlama sisteminin seçimi ve uygulamasında yaptıkları hatalar sonucunda bir çok işletme çok fazla emek ve para harcamasına rağmen satın aldıkları üretim planlama ürünlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Firmanın satın aldığı üretim planlama sisteminde (MRP) bulunmayan bazı özelliklere gereksinim duyması, MRP yerine başka yönetim araçlarına öncelik verme zorunluluğu içinde olması, eğitim eksikliği, yanlış personel kullanımı, MRP sistemininoturtulmasının proje yönetimi bazında ele alınmayarak bazı önemli aşamaların atlanması, gibi nedenlerden dolayı firmalar bu sistemi uygulamada başarısız olmakta ve sorunlarını çözememektedir. Herhangi bir bilgisayar destekli üretim yönetimi sisteminin satın alınmasıyla hemen iyileşme sağlanamayacağı başarının ancak sıkıntılı bir dönem ve yoğun çabalar sonrasında geleceği unutulmamalıdır. Firmaların çok yüksek paralar ödeyerek satın aldıkları bilgisayar destekli üretim planlama programlarını kendi üretim şartlarına uyduramamadıkları veya yazılımın kendi üretimleri için eksik kalan noktalarını tamamlayamadıkları için hem uygulanamayan bir sisteme para ödemiş olmakta hem de oldukça önemli miktarda üretim kayıplarına uğramış olmaktadır. Bu tez çalışmasında üretim planlama kavramı ve üretim planlama yazılımlarının ortak adı haline gelen MRP incelenmiştir. Yazılım seçimi ve uygulamasındaki aksaklıklar ortaya konulmuş, programın satın alma metodolojisi incelenmiştir. Cam eşya üreten bir fabrikada yapılan bir bilgisayar destekli üretim planlama projesi ve uygulaması verilmiştir. Seri üretim fabrikalarında üretim hatları üretim prossesleri, özellikle manuel çalışan hatlar çok karmaşık ve çok fazla parametreye bağlı olduğundan tamamen kontrolünü sağlamak mümkün değildir. Bu karmaşık işleyiş içerisinde üretim sistemine eklenecek yada çıkartılacak bir parametreye sistemin tepkisini kestirebilmek neredeyse mümkün olmaz. Bu parametre sisteme eklenecek yeni bir işçi yada makine olabilir. Bu etki bazen beklendiği kadar verimli olmayabilir hatta negatif sonuç verebilir. Eğer sisteminiz yani üretim fabrikanız çok büyükse bu parametrenin etkisi çok geç fark edilebilir. Büyük ve karmaşık üretim sistemlerinde hatların optimum verimlilikte çalışmasını kontrol edebilmek oldukça güçtür. Verimi artırmaya çalışırken aşırı işçi yada stok birikimlerine yada darboğazlara neden olabilir ve maliyeti tahminlerinizin ötesinde yükseltebilirsiniz. Çok karmaşık ürün yelpazesine sahip bir üretim sistemiyle çalışıyorsanız bir üründen diğerine geçişteki model değişim süreleri optimum sürelerin üzerinde gerçekleşiyor olabilir. Büyük ve karmaşık bir üretim sistemi içerisinde bu saydığımız olumsuzlukları bir bütün olarak görebilmek ve optimizasyon çalışması yapmak neredeyse imkansızdır. Bu sistemin bilgisayar ekranında simülasyonunu yapabilmekparametrelere nasıl tepki verdiğini görebilmek ve optimizasyon yapabilmek açısından oldukça önemlidir. İstenilen değişikliğin simülasyonu yapılarak hiçbir maliyet gerektirmeden sistemin tepkisi ölçülür ve bu tepkiye göre karar verilir. Daha iyi ürün ve servis sağlamak için daha iyi sistemler geliştirmek iş alanında artan bir istekle devam etmektedir. Üretim ve servis sistemlerinin işletim ve dizaynında önemli ilerlemeler kaydetmek için karar vermemize yardım eden en güçlü araç bilgisayar simülasyonudur. Çok fazla rekabetin yaşandığı endüstri sektöründe zamanı geçmiş ve yetersiz deneyimle yönetilmeye çalışılan üretim veya servis işletmesi düşünelim, rekabette kalabilmek için değişiklikler yapmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz fakat hangi değişikliklerin en iyi sonucu vereceğinden emin değilsiniz. Bazı fikirleri denemek isteyebilirsiniz ama bu oldukça zaman alıcı, pahalı ve mevcut sistemi tahrip edici olabileceğini görüyorsunuz. Bir mucize olduğunu ve mevcut sisteminizin kopyasını çıkartıp sınırsız özgürlükle istediğiniz değişiklikleri yapabildiğinizi hayal edin. Tamamen yeni teknoloji ve yöntemlerle neler elde edebileceğinizi görebildiğinizi ve bütün bunları çok kısa zamanda otomatik raporlama ve performans ölçümleri, denemeler ve testler yapabildiğinizi düşünün. Bütün bunları yaparken üretiminizi geliştirebilecek yeni yollar keşfedebileceğinizi üstelik sisteminizi bozmadığınızı hayal edin. İşte simülasyon bütün bunları yapmanıza olanak sağlayacaktır. Simülasyonla sisteminizi modelleyebilir çok kısa zamanda denemeleri yapabilir ve karar verebilirsiniz. Simülasyon belirsiz ve karmaşık sistemlerden incelik ve ustalıkla düzenlenmiş sistemlere hızla geçiş için uzmanlar tarafından kullanılan analiz aracı, mühendis ve yöneticiler için kolay anlaşılır planlama aracı olarak kullanılır Çoğu zaman sistemdeki gelişmeler sistemlerin kendileri tarafından ortaya çıkartılır ve birileri model kurup sergilemediği sürece de yönetici ve mühendisler tarafından keşfedilemez. Mühendis ve yöneticilerin bugüne kadar simülasyondan korkmalarının nedeni, simülasyon yapmanın zor, teorik ve pratik uygulamalarda kilitlendiği gibi yanlış bir kavramdan korkmalarıdır. Ayrıca simülasyon konusu ülkemizde akademi ve sanayide hala yeterince tanınmamaktadır. Sadece akademik yayınlarda ve konferanslarda sunulan bir muamma olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasındaki amacımız simülasyonun aynı zamanda pratik karar verme aracı olduğunu göstermek, sanayide ve akademilerde yaygın kullanılabilmesine olanak sağlamaktır.Sanayide simülasyonun iyi bilinmemesi nedeniyle bir planlama aracı zannedilmekte ve sık sık MRP sistemleriyle karıştırılabilmektedir. Bu tez çalışmasında her iki sistemde incelenecek arasındaki fark ve birbirleriyle etkileşimleri ortaya konulacaktır. Bu tez çalışmasından, üretim sisteminde bilgisayar destekli üretim planlama yapmak isteyen yönetici ve mühendisler, üretim planlama sistemlerini incelemek isteyen akademisyen ve öğrenciler yararlanabilir. Sürekli karar vermek durumunda olan yöneticiler, mühendisler, müdürler, genel müdür yardımcıları, genel müdürler, modelleme ve simülasyonu sistemlerine nasıl uygulayacaklarını, akademisyenler ve öğrenciler modelleme ve simülasyon kavramlarının pratik uygulamalarını bu tez çalışmasında bulacaklardır.
Özet (Çeviri)
Computer Aided Manufacturing Resource Planning and Computerized Production Technology in A Glass Production Industry By Celaleddin YERO?LU Trakya University Computer Science Engineering Faculty Supervisor: Associate Professor Dr. Yılmaz YÜCEL This Doctoral Thesis gives information about manufacturing resource planning used in industry and gives an application applied in a glass manufacturing company. Also gives information about modeling and simulation techniques and an application is realized at the same company. In the context of software, computer aided manufacturing resource planning, is a very important step in computer controlled manufacturing industries. Nowadays, complex and flexible production industries, it is almost impossible to realize manufacturing planning by using manual methods. Increase in the inputs of the production systems, complexity of product flow in process lines and different types of products in the same production system, makes production systems very complicated. All production industries cannot survive with the cost of the stocks. Also customers do not want to wait, because they have different alternatives. To survive in such a competition, production industries should make Just In Time (JIT) production. So they cannot make manual production planning. They should make computer aided production planning. But most of the times, companies make mistakes during selection process of the Manufacturing Resource Planning (MRP) systems and they cannot use system efficiently. Here are some reasons for inefficient usage; Companies may not reallyneed that kind of systems. They may need some other planning systems, they may need some extra features that are not included in the system they have bought, and they may not handle this issue as a project work. They may not get a project team for this system. They may use wrong personnel. One should keep in mind that it is impossible to solve all the problems in the production only by getting MRP software. To be successful one should try hard and spent time on the system. Otherwise companies would have been paid a lot of money for the system which cannot be used. One can find computer aided production planning concept, software selection criteria pitfalls in applications and an MRP application in a glass manufacturing company, in this thesis. In a mass production factory, Production lines, production process highly depends on many parameters, which cannot be taken under control completely. It is very hard to foresee the effect of a parameter added to or removed from the system. This parameter may be an operator or a machine. In a very complex systems effect of a parameter may be negative and no one can foresee it until the output of the system gives warnings. If the system more complex and big this affects may be seen very late. It is quite hard and time consuming to control and to keep production at optimum level. Without deeply analysis, productivity increasing trials may cause higher stock level or increase in workers or bottleneck in the system. And production cost may increase beyond your targets. In such system setup time may be over than nominal values. In such a big and complicated production system to foresee this entire negative affects almost impossible. But if we model this system and simulate in a computer we can see and measure the effect of the parameters added to the system in a very short time. So we can find optimum levels for that parameters. With the increasing challenge confronting businesses to develop better systems for providing goods and services and the advent of powerful computing technology, computer simulation is emerging as a powerful decision making tool for achieving significant improvements in the design and operation of manufacturing an service systems. Imagine being a highly competitive industry and managing a manufacturingor service facility that is burdened outdated technologies and inefficient work practices. To stay competitive, you know that changes must be made, but you are not sure what changes would work best, or even if certain changes will work at all. You would like to try out a few ideas, but recognize that this would be very time consuming, expensive and disruptive to the current operation. Suppose that there was some magical way you could make a duplicate of your system and have unlimited freedom to rearrange any activity, reallocate any resource, or change any control procedure. What if you could even try new completely technologies and methods of operations? Suppose that all of this experimentation could be done in compressed time with automatic tracking and reporting of key performance measures. Not only would you discover ways to improve your operation, but also it could all be achieved risk free, without committing any capital, wasting any time, or disrupting the actual system. This precisely the kind of capability that simulation provides. Simulation lets you experiment with a computer model of your system in compressed time giving you decision making capability that is unattainable in any other way. Simulation is fast moving from an obscure, highly sophisticated systems analysis tool used by trained specialist to a widely used, easily understood planning used by engineers and managers. The most effective decision tools are those that can be used by the decision-maker. Often improvements to a system suggest themselves in the very activity of building the model that an industrial engineers or operations manager would never discover if someone else building the model. Research on simulation shows that the reason engineers and managers found simulation to be so intimidating was because they harbored misconceptions about simulation as being a difficult, theoretical tool that locked practical application. Yes, although simulation has been taught in academic institutions, written in engineering publications and presented in conferences, it continues to remain somewhat of an enigma. We decided to write this thesis with the hope of removing the shroud mystery surrounding simulation by providing a practical solutions for managers and engineers who have been too skeptical and perhaps even timed about putting it to use.Sometimes business world has misconceptions about simulation and MRP systems. They think that simulation is a kind of planning tool. We wrote this thesis with hope of removing misconceptions about MRP systems and simulation tool. Manager and engineers, who want to change their production planing to computerized system, or to improve their current MRP system with the new technology, and academicians and student, who want to learn about MRP systems will find this thesis very helpful and practical. Decision-makers such as engineers, managers, directors, general managers, presidents, vice presidents, and academicians who are interested in teaching practical applications of simulations, and students will find this thesis very informative practical and helpful.