Quasi-pseudo metrik uzaylar ve sabit nokta teoremleri
Quasi-pseudo metric spaces and fixed point theorems
- Tez No: 95267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dört bölümden oluşan bu çalışmada; quasi-pseudo metrik uzay yapısı incelenmiş, bu tür uzaylar üzerinde çalışılmış olan sabit nokta teoremleri araştırılmış ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. I. Bölümde kısaca konunun önemi ve tarihsel gelişimi özetlenmiştir. n. Bölümde quasi-pseudo metrik uzayların temel özellikleri incelenmiştir. HI. Bölümde quasi-pseudo metrik uzaylardaki sabit nokta teoremleri ve sonuçlan verilmiştir. IV. Bölümde Fuzzy dönüşümlerine bir giriş yapılmış ve onlarla ilgili sabit nokta teoremleri genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which consists of four chapters quasi-pseudo metric space structure was studied and fixed point theorems related to such spaces and their interrelationship were examined. In the first chapter, the importance of the study and a brief historical background was provided. In the second chapter, basic characteristics of the quasi-pseudo metric spaces were studied. In the third chapter, fixed point theorems in the quasi-pseudo metric spaces and their results were provided. In the fourth chapter, an introduction to Fuzzy mappings was made and fixed point theorems related to them were generalized.