C.I. direct yellow 12'nin renk değişimi üzerine surfaktartların etkisi
The Effect of surfactant on colour change of direct yellow 12
- Tez No: 95269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİDE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bir direkt azo boya olan C.LDirect Yellow 12 ile tek ve ikili surfaktant çözeltilerinin karıştırılması ile oluşturulan sistemlerde, kompleks oluşum etkileşimi U.V. spektroskopisiyle incelenmiştir. Elde edilen kritik misel konsantrasyonlarını kullanarak hazırlanan gerek tek gerekse karışık surfaktant çözeltilerinde, boyanın absorbans değerlerinde değişim belirli zaman aralıklarında gözlenerek, boyanın absorbans değişimi araştırılmıştır. Burada çalışılan sistemler sodyum dodesil sülfat (SDS), setiltrimetil amonyumbromür (CTAB)'ün ve her ikisinin polioksi alkil eterle (CmPOEn m=12'de n=4,10 ve 23 ve n=10'da m=12,16 ve 18) olan karışımlarıdır. Çalışılan ikili sistemlerde, noniyoniklerin alkil veya etilenoksit grubu sayısındaki değişiminin zamanla boyamn solarlığını nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The compleks-forming interaction between a direct azo dye and pure or binary surfactants solution have been studied by means of ultraviolet (UV) spektroscopy. By using the obtained critical micelle concentrations, single and mixed surfactant solutions have been prepared and the changes of absorbans value of dye were investigated by observing in certain time intervals. The binary systems studied here are sodium dodesil sulfate (SDS), cetyltrimethyl ammonium bromide (CTAB) and their mixture with alkil polyoxyethylene ethers (CmPOE" m=12, n=4,10 and 23; n=10, m=12,16 and 18). In the binary systems studied, how the dye fades, as the time goes by, depending on the change of alkil or polyoxyethelene chain length have been investigated.