Sadakat programlarında NFT: Ödül arayışındaki müşteri motivasyonu
NFT in loyalty programs: Customer motivation for reward pursuit
  1. Tez No: 952688
  2. Yazar: EDA TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzde, dijital dönüşümle birlikte tüketici beklentileri değişmekte ve klasik sadakat programlarının yetersiz kaldığı düşünülmektedir. Bu ortamda blokzincir teknolojisine dayanan NFT'lerin (Non-Fungible Token) sadakat programlarında konumlandırılma, tüketici davranışlarını etkileme ve mevcut modelleri dönüştürme potansiyeli bulunmaktadır. Günümüze kadar NFT'lerin sadakat programlarına dahil edilmesine yönelik teorik çalışmalar ve bu çerçevede geliştirilmiş altyapı sınırlıdır. Üstelik müşterilerin bu yeni araca ilişkin önyargıları, beklentileri ve davranışsal tepkileri ise henüz yeterince açıklığa kavuşturulmamıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, yeni dijital ortamda sadakat programlarının işleyişini analiz etmek, NFT'lerin bu programlara nasıl entegre edilebileceğine dair kavramsal bir çerçeve oluşturmak ve NFT'lerin tüketici algısı üzerindeki etkilerini değerlendirerek mevcut modellerde yaratabileceği dönüşümü ortaya koymaktır. Araştırma karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Nicel aşamada İstanbul'da yaşayan 400 katılımcıdan çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Bu kapsamda, motive olmuş tüketici yenilikçiliği ölçeği ile tüketicilerin benzersizlik ihtiyacını ölçen ölçekler kullanılmıştır. NFT'ye yönelik tutumlar ve sadakat niyeti yapılandırılmış ifadelerle değerlendirilmiştir. Ankette katılımcıların NFT içeren sadakat programı tercihlerini analiz edebilmek amacıyla konjoint analizi de uygulanmıştır. Bu analiz ile NFT ödül türü, erişim koşulları, kişiselleştirme derecesi gibi farklı özelliklerin tüketici tercihi üzerindeki etkileri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 30 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel aşamada ise alanında uzman kişilerle gerçekleştirilen görüşmeler, bulgulara sektörel bir boyut kazandırmıştır. Araştırma bulguları, NFT'lerin yalnızca dijital ödüller değil; aynı zamanda gösterilebilir, sembolik anlam taşıyan ve sosyal aidiyet sağlayan değerli araçlar olduğunu ortaya koymaktadır. Konjoint analizi sonuçlarına göre, tüketicilerin NFT'lere yönelik tercihleri özellikle benzersizlik düzeyi ve gösterilebilirlik özellikleri tarafından yönlendirilmektedir. Önerilen kavramsal modele göre, tüketicilerin benzersizlik ihtiyacı onları yenilikçi tüketime ve NFT ödüllerine yönlendirirken; NFT'lerin sosyal ortamlarda sergilenebilir olması bu ilgiyi pekiştirmektedir. Bu özellik, NFT'leri geleneksel sadakat ödüllerinden ayırarak tüketici motivasyonunu güçlendirmekte ve dijital varlıkların sadakat sistemlerindeki rolünü farklılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the digital age, consumer expectations are evolving, and traditional loyalty programs are increasingly considered inadequate. In this context, blockchain-based Non-Fungible Tokens (NFTs) have the potential to influence consumer behaviour and transform existing models when incorporated into loyalty programs. However, theoretical studies on the inclusion of NFTs in loyalty programs and the supporting conceptual infrastructure remain limited. Moreover, consumers' attitude, expectations, and behavioral responses toward this new tool have yet to be clearly understood. This study therefore aims to analyze the functioning of loyalty programs in the new digital environment, to develop a conceptual framework for integrating NFTs into these programs, and to assess the impact of NFTs on consumer perception and their potential to transform existing loyalty models. The research was conducted using a mixed-method approach. In the quantitative phase, data were collected through an online survey with 400 participants residing in Istanbul. Scales measuring motivated consumer innovativeness and consumer need for uniqueness were applied. Attitudes toward NFTs and loyalty intention were evaluated using structured statements. A conjoint analysis was also conducted to examine participants' preferences regarding loyalty programs that include NFTs. Through this analysis, the effects of various attributes—such as reward type, access conditions, and level of personalization—on consumer preferences were evaluated. The data were analyzed using SPSS version 30. In the qualitative phase, interviews with domain experts provided sector-specific insights to enrich the findings. The study findings reveal that NFTs are valuable tools that carry symbolic meaning, offer displayability and foster social affiliation, as well as being digital rewards. According to the results of the conjoint analysis, consumer preferences toward NFTs are especially driven by the degree of uniqueness and displayability. The proposed conceptual model suggests that consumers' need for uniqueness motivates them toward innovative consumption and NFT rewards, while the ability to display NFTs in social settings reinforces this interest. This characteristic differentiates NFTs from traditional loyalty rewards by enhancing consumer motivation and redefining the role of digital assets within loyalty systems.