Meme lezyonlarının ultrafast dinamik kontrastlı meme manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Assessment of breast lesions with ultrafast dynamic contrast-enhanced magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 952689
  2. Yazar: MELİHA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meme Görüntüleme Teknikleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Meme Lezyonlarının Ultrafast Dinamik Kontrastlı Meme Manyetik Rezonans Görüntüleme ile Değerlendirilmesi Bu çalışmada, ultrafast DK-MRG ile elde edilen kantitatif ve semikantitatif parametrelerin benign ve malign meme lezyonlarını ayırt etmedeki tanısal performansı ile bu parametrelerin morfolojik MRG bulguları ve ADC değerleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tek merkezli retrospektif çalışmada, kurumumuzdan etik kurul onayı alınmıştır. Ocak 2022 - Mayıs 2024 tarihleri arasında ultrafast DK-MRG ve konvansiyonel DK-MRG'yi birleştiren bir protokol ile görüntülenen, 171'i benign ve 78'i malign olmak üzere toplam 249 lezyon değerlendirilmiştir. Ultrafast DK-MRG ile elde edilen kantitatif (Ktrans, Kep, Ve) ve semikantitatif (TTE, MS, iAUC60, TTP, PEI, APEI, TTMS, WOS45) parametreler ile morfolojik MRG bulguları ve ADC değerleri analiz edilmiştir. Tek değişkenli analizlerde semikantitatif parametrelerin (TTE, MS, iAUC60, TTP, PEI ve WOS45) çoğunun benign ve malign meme lezyonları arasında anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur (tüm p < 0.001). Ancak çok değişkenli analizde yalnızca TTP bağımsız bir prediktör olarak anlamlılığını korumuştur (tüm p < 0.001). Kantitatif parametreler incelendiğinde, yüksek Kep ve Ktrans ile düşük Ve değerlerinin malignite ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu belirlenmiştir (tüm p < 0.001); çok değişkenli analizde ise sadece Kep ve Ktrans değerleri anlamlılığını sürdürmüştür. Tanısal doğruluk açısından, en yüksek AUC değeri kantitatif parametrelerde (AUC=0,953) elde edilmiştir; bunu morfolojik bulgular (AUC = 0,936) ve ADC ölçümleri (AUC = 0,913) takip etmiştir. Semikantitatif parametrelerden TTP de biraz daha düşük olmakla birlikte yüksek tanısal doğruluk göstermiştir (AUC = 0,855). Çalışmamızda, ultrafast DK-MRG temelli kantitatif parametrelerin, ADC, semikantitatif parametreler ve morfolojik bulgulara göre benign ve malign meme lezyonlarını ayırt etmede daha yüksek tanısal performans gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Breast Lesions with Ultrafast Dynamic Contrast-Enhanced Magnetic Resonance Imaging This study aimed to evaluate the diagnostic performance of quantitative and semiquantitative parameters obtained from ultrafast DCE-MRI in differentiating benign and malignant breast lesions, and to compare these parameters with morphological MRI findings and ADC values. This single-center retrospective study was approved by the institutional ethics committee. Between January 2022 and May 2024, a total of 249 lesions (171 benign and 78 malignant) evaluated using a protocol combining ultrafast DCE-MRI and conventional DCE-MRI were evaluated. Quantitative (Ktrans, Kep, Ve) and semiquantitative (TTE, MS, iAUC60, TTP, PEI, APEI, TTMS, WOS45) parameters obtained from ultrafast DCE-MRI, as well as morphological MRI findings and ADC values, were analyzed. Univariate analyses revealed that most semiquantitative parameters (TTE, MS, iAUC60, TTP, PEI, and WOS45) showed significant differences between benign and malignant breast lesions (all p < 0.001). However, in multivariate analysis, only TTP remained a significant independent predictor (all p < 0.001). Among the quantitative parameters, higher Kep and Ktrans values and lower Ve values were significantly associated with malignancy (all p < 0.001); in multivariate analysis, only Kep and Ktrans retained their significance. In terms of diagnostic accuracy, the highest AUC was achieved by the quantitative parameters (AUC = 0.953), followed by morphological findings (AUC = 0.936) and ADC measurements (AUC = 0.913). The semiquantitative parameter TTP also demonstrated high diagnostic accuracy, albeit slightly lower (AUC = 0.855). Our study demonstrated that ultrafast DCE-MRI-based quantitative parameters exhibited higher diagnostic performance in differentiating benign and malignant breast lesions compared to ADC, semiquantitative parameters, and morphological findings.