Psoriasis hastalarındaki tırnak tutulumu ile vestibüler sistem ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nail involvement on vestibular system in psoriasis patients
- Tez No: 952692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Psoriasiste, iç kulak tutulumunun olduğu bilinmektedir. Özellikle psoriatik artriti bulunan hastalarda vestibüler sistemin ciddi şekilde etkilendiğine dair kanıtlar vardır. Psoriatik artrit hastalarının %32 ila %97'sinde tırnak tutulumu olduğu bilinmektedir. Distal interfalengeal eklem ile tırnağın yakın komşulukta olması nedeniyle benzer şekilde tırnak tutulumunun vestibüler sistemi etkilediği yönünde önemli bir bulgu olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamız psoriasis hastalarındaki tırnak tutulumunun vestibüler sistem üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız prospektif, randomize paralel çift kollu (1:1) deneysel çalışma olarak tasarlandı. Çalışmamızı Mayıs 2024 ile Mayıs 2025 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvuran ve psoriasis tanısı alan hastalar oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi 18-65 yaş aralığındaki bilinen işitme ve denge sistemi patolojisi bulunmayan ve son altı ay içerisinde fototerapi, asitretin ve metotreksat tedavisi almamış 31 tırnak tutulumu olan ve 30 tırnak tutulumu olmayan (kontrol grubu) hastadan oluşmaktadır. Dermatoloji polikliniğine başvuran hastalar psoriasis açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirildi. Değerlendirmede Psoriasis Takip Formu, psoriasis şiddetini belirlemek için Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) ve tırnak tutulum şiddetini belirlemek için Tırnak Psoriasisi Şiddet İndeksi (NAPŞİ) kullanıldı. Ardından kulak burun boğaz hekimi tarafından hastalar değerlendirildi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların vestibüler değerlendirmesi Cervikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyel testi (cVEMP), oküler Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyel testi (oVEMP) ve Video Baş İtme Testi (vHIT) ile gerçekleştirildi. Hastaların gruplara atanmasında polikliniğe başvurma zamanı göz önünde bulundurularak rastgelelik sağlandı. Çalışmamız sonucunda cVEMP test sonuçlarında tırnak tutulumu ve kotrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). oVEMP testinde, tırnak tutulumu ve kotrol grubu arasında sağ P1 Latans (p=0.009), sağ P1-N1 Latans farkının (p=0.043) ve sol P1-N1 Latans farkının (p=0.017) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı tespit edildi. oVEMP testinde sol P1 Latans süresi ile PAŞİ skoru arasında negatif yönlü zayıf bir ilişki saptandı (p0.05). Çalışmamızda, psoriasis hastaları arasında tırnak tutulumunun subklinik vestibüler sistem patolojiler için önemli bir bulgu olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda tırnak tutulumu olan hastaların, düşme gibi vestibüler sistem patolojilerin olası sonuçları açısından değerlendirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is known to involve the inner ear. There is evidence that the vestibular system is severely affected, especially in patients with psoriatic arthritis. It is known that 32% to 97% of psoriatic arthritis patients have nail involvement. Since the distal phalangeal joint and the nail are in close proximity, it is thought that nail involvement is an important finding that affects the vestibular system. Therefore, our study was conducted to investigate the effect of nail involvement on the vestibular system in psoriasis patients. Our study was designed as a prospective, randomized parallel double-arm (1:1) experimental study. The population of our study consisted of patients diagnosed with psoriasis who applied to the Skin and Venereal Diseases Outpatient Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital between May 2024 and May 2025. The study sample consisted of 31 patients with nail involvement and 30 patients without nail involvement (control group) between the ages of 18-65 who had no known hearing and balance system pathology and had not received phototherapy, acitretin and methotrexate treatment in the last six months. Patients admitted to the dermatology outpatient clinic were evaluated comprehensively for psoriasis. Psoriasis Follow-up Form, Psoriasis Area Severity Index (PASI) to determine the severity of psoriasis and Nail Psoriasis Severity Index (NAPSI) to determine the severity of nail involvement were used in the evaluation. Patients were then evaluated by an otolaryngologist. The vestibular evaluation of patients who met the inclusion criteria was performed with cervical Vestibular Evoked Myogenic Potential test (cVEMP), ocular Vestibular Evoked Myogenic Potential test (oVEMP) and Video Head Thrust Test (vHIT). Patients were randomly assigned to the groups based on the time of presentation to the outpatient clinic. As a result of our study, it was determined that there was no statistically significant difference between the nail involvement and control group in cVEMP test results (p>0.05). In oVEMP test, the difference in right P1 Latency (p=0.009), right P1-N1 Latency (p=0.043) and left P1-N1 Latency (p=0. In oVEMP test, there was a weak negative correlation between left P1 Latency duration and PASI score (p0.05). In our study, we concluded that nail involvement is an important finding for subclinical vestibular system pathologies among psoriasis patients. Accordingly, it is recommended that patients with nail involvement should be evaluated for possible consequences of vestibular system pathologies such as falls.