Tevekkül, yaşam memnuniyeti ve anksiyete arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between tawakkul, life satisfaction, and anxiety
- Tez No: 952700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bireylerin karşılaştıkları zor durumlar, kaygılar ve belirsizlikler karşısında yüce bir güce dayanıp güvenerek psikolojik bir denge kurabilmelerine imkân tanıyan tevekkül, önemli bir dinî başa çıkma aracıdır. Bu doğrultuda, çalışmada tevekkül, yaşam memnuniye-ti ve anksiyete arasındaki ilişkiler incelenerek bireylerin psikolojik ve manevi iyi oluşlarına yönelik yeni bir bakış açısı sunulması amaçlanmıştır. Öncelikle konunun kavramsal çerçe-vesi sunulmuş; ardından, ilgili ölçeklerden elde edilen veriler, çalışmanın amacına ve yön-temine uygun analiz programları aracılığıyla değerlendirilerek raporlanmıştır. Çalışmada kesitsel desen kullanılmış olup, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel betimsel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışmada örneklem, basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belir-lenmiş, Türkiye'de yaşayan 19-64 yaş aralığında yer alan 473'ü (%60,4) kadın, 310'u (%39,6) erkek olmak üzere toplam 783 katılımcıdan elde edilen verilerle oluşturulmuştur. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Tevekkül Yönelimi Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği olmak üzere toplam 54 maddeden oluşan, çevrim içi formlar aracılığıyla, gönüllü katılımcılara sosyal medya ve benzeri kanallar üzerinden ulaştırılarak toplanmıştır. Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizine göre, tevekkül arttıkça yaşam memnuniyeti yükselmekte, anksiyete ise anlamlı şekilde azalmaktadır. Ayrıca, demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, sosyoekonomik durum) göre tevekkül, yaşam memnuniyeti ve anksiyete düzeyleri farklılaşmaktadır. Kadınların ve evli-lerin yaşam memnuniyeti daha yüksekken; gençlerin ve düşük gelirlilerin anksiyete düzeyi daha yüksektir. Bu bulgular, tevekkülün psikolojik sağlamlık ve anksiyete yönetiminde et-kili bir strateji olduğunu ve psikolojik danışma süreçlerinde dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tawakkul is an important religious coping tool that allows individuals to achieve psychological equilibrium by relying on and trusting a higher power in the face of difficult situations, anxiety and uncertainty. Accordingly, this study aims to provide a new perspec-tive on the psychological and spiritual well-being of individuals by examining the relation-ships between tawakkul, life satisfaction and anxiety. Firstly, the conceptual framework of the subject was presented, then the data obtained from the relevant scales were analysed and reported using analysis programmes appropriate to the purpose and method of the study. The study used a cross-sectional design and a relational descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study was formed with the data ob-tained from a total of 783 participants, 473 (60.4%) women and 310 (39.6%) men, between the ages of 19 and 64, living in Turkey. The data were collected through online forms con-sisting of a total of 54 items, including Personal Information Form, Tawakkul Orientation Scale, Life Satisfaction Scale, and Beck Anxiety Scale, which were distributed to the volun-teer participants through social media and similar channels. According to Pearson correla-tion and simple linear regression analyses, life satisfaction increases and anxiety decreases significantly as tawakkul increases. In addition, tawakkul, life satisfaction and anxiety lev-els differ according to demographic variables (age, gender, marital status, education, in-come). Women and married people have higher levels of life satisfaction, while young peo-ple and people with low incomes have higher levels of anxiety. These findings suggest that tawakkul is an effective strategy for psychological resilience and anxiety management and should be considered in psychological counselling.