Öfke-sabır ilişkisi ve ramazan orucunun öfke-sabır üzerindeki etkisi: Üniversite öğrencileri örneği
The relationship between anger and patience and the effect of ramadan fasting on anger and patience: The case of university students
  1. Tez No: 952701
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KUZUBAŞ EYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde Ramazan orucunun, öfke kontrolüne ve sabır duygusuna etkisini tespit etmektir. Çalışma 2024-2025 yılında nicel yöntemler kullanılarak 16-30 yaş aralığında Türkiye'de üniversite öğrencisi olan 430 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçümler için“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarzı Ölçeği”ve“Sabır Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 26.0 programıyla analiz edilerek yorumlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde kavramsal çerçeve çizilmiş; oruç, öfke, sabır kavramlarına ve bu kavramlarla ilintili alt başlıklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmadan elde edilen verilere ve bu verilerin yorumlanmasına yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre Ramazan orucunun, bireylerin öfke kontrol seviyeleri ve sabır düzeyleri üzerinde pozitif yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda sabır düzeyi yüksek bireylerin öfkelerini daha kontrollü bir şekilde ifade ettikleri ve öfke ile başa çıkmada daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of Ramadan fasting on anger control and patience in university students. The study was conducted in 2024-2025 using quantitative methods with the participation of 430 individuals between the ages of 16-30 who are university students in Turkey.“Trait Anger- Anger Expression Scale”and“Patience Scale”were used for the measurements. The data obtained as a result of the research were analyzed and interpreted with SPSS 26.0 program. The study consists of three chapters. In the first part, the subject, purpose and method of the study are mentioned. In the second section, the conceptual framework was drawn; the concepts of fasting, anger, patience and the subheadings related to these concepts were included. In the third part, the data obtained from the research and the interpretation of these data are included. According to the results of our study, Ramadan fasting had a positive effect on individuals' patience levels and anger control levels. At the same time, it was concluded that individuals with high levels of patience expressed their anger in a more controlled manner and were more successful in coping with anger.