Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde öteki/leştirme (1950'lerden 2000'lere)
Other/ization in Turkish poetry in the Republican era (1950s-2000s)
- Tez No: 952705
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Ötekileştirme, farklı kimliklere sahip olan kişileri ya da kesimleri kimliğinden dolayı ayrıştırmaya dönük amaçlar ve sonuçlar barındıran bir olgudur. Ön yargı, kalıp yargı, damgalama, ayrımcılık gibi araçlarla gelişen ötekileştirme, farklı kimlikleri dışlamaktan soykırıma kadar uzanan uygulamaları içkindir. Şiir türü de ötekileştirilen kimlikleri içerik düzleminde oldukça fazla işlemesi dolayısıyla zengin bir araştırma imkânı sunar. 1950'li yıllardan itibaren dünya genelinde sosyal, siyasi ve ekonomik dinamikleri etkileyen Soğuk Savaş, ulusal kurtuluş mücadeleleri, kadın hareketleri; Türkiye özelinde köyden kente göç ve sanayileşme gibi gelişmeler, kimlikler arasında etkileşime bağlı olarak ötekileştirmeye zemin hazırlar. Bu tezde 1950 sonrası Türk şiirinde ötekileştirme temasına odaklanılmıştır. Dört ana bölümden oluşan tezin girişinde ötekileştirme olgusuyla ilgili kavramlar irdelenmiştir. Birinci bölümde inanç bağlamında ötekileştirilen kimliklerin şiirlerdeki yansıması ele alınmıştır. İkinci bölümde ise tema; ırk, etnisite ve ulus bağlamında analiz edilmiştir. Toplumsal cinsiyet açısından ötekileştirilen kadın ve eşcinsel başlıkları çalışmanın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Dördüncü bölüm ötekileştirilmeleri sosyokültürel ve sosyoekonomik dinamikler çevresinde şekillenen grupların şiirlerdeki tematik konumunu değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Othering is a phenomenon that consists of purposes and results aimed at separating people or groups from each other on the basis of their identity. Operating through such tools as prejudice, stereotypes, stigmatization, and discrimination, othering features practices ranging from simple exclusion of different identities to genocidal acts. Poetry offers a fertile ground for research on othering due to its extensive processing of othered identities. The Cold War, national liberation struggles, women's movements, which have affected social, political and economic dynamics worldwide since the 1950s; developments such as migration from villages to cities and industrialization in Turkey in particular, pave the way for othering depending on the interaction between identities. This thesis explores the theme of“othering”in Turkish poetry post-1950. The introduction, divided into four main sections, delves into key concepts related to this phenomenon. The first section examines how identities marked as“other”are represented through belief systems in the poems. The second section analyzes the theme in relation to race, ethnicity, and nationality. The third section addresses the marginalization of women and homosexuals, focusing on how they are“othered”based on gender. Finally, the fourth section evaluates how groups, whose marginalization is shaped by sociocultural and socioeconomic factors, are depicted in the poetry