6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında konut ve çatılı işyeri kiralarında kira bedelinin belirlenmesi
The action concerning the determination of the rental price of residential and commercial premises within the scope of the Turkish Code of Obligations Law No. 6098
  1. Tez No: 952706
  2. Yazar: BUSE NUR TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri, ülkemizde en çok akdedilen sözleşmelerin başında gelmektedir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerine ilişkin anlaşmazlıklar ise en çok kira bedeline ilişkindir. Nitekim son yıllarda Türkiye'de vuku bulan ekonomik istikrarsızlıklar, yerel para biriminin yabancı para karşısında değer kaybına uğraması, yüksek enflasyon, Covid-19 salgını ve 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketleri ile birlikte konut ve çatılı işyeri kira bedellerindeki anlaşmazlıklar üst düzeye ulaşmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızın temel amacı özellikle son dönemde Mahkemeleri, kanun koyucuyu ve öğretiyi oldukça meşgul eden kira bedelinin belirlenmesine yönelik düzenlemeleri içeren TBK'nin 344 ve 345. hükümleri ile daha çok konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde karşılaşılan uyarlama kavramının açıklanmaya çalışılmasıdır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konut ve çatılı işyeri kirasının unsurları ile hükümlerin uygulama alanı incelenmiştir. İkinci bölümde konut ve çatılı işyeri kiralarında kira bedelinin belirlenmesi kapsamında TBK m. 344 hükmüne değinilmiştir. Üçüncü bölümde TBK m. 345 kapsamında kira bedelinin belirlenmesi davasına değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise TBK m. 138 uyarınca uyarlama kavramı ve uyarlama davası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Residential and Roofed Workplace Lease Agreements are among the most commonly concluded contracts in our country. Disputes regarding these lease agreements are primarily related to the rent amount. Indeed, recent economic instabilities in our country, the depreciation of the Turkish lira against foreign currencies, high inflation, the Covid-19 pandemic, and the devastating earthquake on February 6th have significantly increased disputes over residential and roofed workplace rents. In this context, the main objective of our study is to explain the provisions of Articles 344 and 345 of the Turkish Code of Obligations (TCO), which regulate the determination of the rent amount, a topic that has recently preoccupied courts, legislators, and scholars, as well as the concept of adjustment (uyarlama), which is often encountered in residential and roofed workplace lease agreements. Our study consists of four sections. In the first section, the elements of residential and roofed workplace leases, as well as the scope of the applicable provisions, are examined. In the second section, Article 344 of the TCO is discussed in relation to the determination of the rent amount in residential and roofed workplace leases. The third section addresses the lawsuit for the determination of the rent amount under Article 345 of the TCO. In the fourth and final section, the concept of adjustment under Article 138 of the TCO and the adjustment lawsuit are analyzed.