VVER 1200 reaktörünün ilk yakıt çevrimindeki nükleer madde envanteri için veri seti oluşturulması
Data generation for nuclear material inventory for the first cycle of VVER 1200 reactor
- Tez No: 952720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BULUT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Nükleer güç reaktörlerinden çıkan kullanılmış nükleer yakıtın güvenli, emniyetli ve sürdürülebilir yönetimi, ulusal ve uluslararası stratejiler, prosedürler ve politikalarla desteklenmesi gereken, uzun vadeli taahhüt gerektiren bir süreçtir ve nükleer enerjinin sürdürülebilirliği için önemlidir. Kullanılmış nükleer yakıt yönetiminde depolama, yeniden işleme, bölme ve dönüştürme ya da bertaraf gibi stratejiler uygulanabilir. Söz konusu stratejilerin seçiminde ve uygulanması sırasında kullanılmış nükleer yakıt içerisindeki nükleer madde envanterinin bilinmesi gerekir. Bu çalışmada, ülkemizde Mersin Akkuyu'da inşaası devam etmekte olan VVER-1200 (Vodo-Vodyanoy Energetichesky Reaktor) reaktörlerinde ilk kor yüklemesinde yer alacak yakıt demetlerinin reaktörden çıkarıldığındaki nükleer madde envanterinin belirlenmesi ve kullanılmış yakıt yönetiminde kullanılabilir bir veri seti oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla, VVER-1200 reaktörü ilk kor yüklemesinde yer alabilecek yakıt demetleri için Serpent Monte Carlo kodu ile yanma analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kullanılmış nükleer yakıt demetlerinin radyoizotop içeriği, aktivitesi ve ısıl gücü gibi kullanılmış nükleer yakıt yönetiminde önemli özelliklerine ilişkin veri setleri oluşturulmuştur. Ayrıca, yakıt demetinin yanma oranı, yakıt demetlerindeki yakıtın zenginliği, soğutucu ve yavaşlatıcı olarak kullanılan hafif su içerisindeki borik asit konsantrasyonu, yakıt demetlerinde yer alan yanabilir nötron soğurucu yakıt çubuklarının (Integrated Burnable Absorber – IBA) sayısı, IBA yakıt çubuklarındaki yakıt zenginliği ile nötron soğurucu olarak kullanılan Gd miktarı gibi değişkenlerin kullanılmış yakıt nükleer madde envanterine etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Safe, secure and sustainable management of spent nuclear fuel from nuclear power reactors is a process that requires long-term commitment and should be supported by national and international strategies, procedures and policies, and is important for the sustainability of nuclear energy. Strategies such as storage, reprocessing, partitioning and transmutation or disposal can be applied in spent nuclear fuel management. During the selection and implementation of these strategies, the inventory of nuclear material in spent nuclear fuel must be known. This study aims to determine the nuclear material inventory of the fuel assemblies that will be included in the first core of the VVER-1200 (Vodo-Vodyanoy Energetic Reaktor) reactors under construction in Mersin Akkuyu in our country, when they are removed from the reactor and to generate a usable data set in spent fuel management. For this purpose, burnup analyses were performed with the Serpent Monte Carlo code for the fuel assemblies that may be loaded to the first core of the VVER-1200 reactor. As a result of the analyses, data sets related to the important properties of spent nuclear fuel assemblies such as radioisotope content, activity and thermal power were generated. Additionally, the study investigated the impact of several parameters on the nuclear material inventory in spent nuclear fuel, including the burnup level of fuel assemblies, the initial enrichment of uranium, the boric acid concentration in the light water coolant and moderator, the number of integrated burnable absorber (IBA) rods, the enrichment of the IBA rods and the amount of gadolinium (Gd) used as a neutron absorber.