Hemşirelik esasları dersinde yaratıcı drama ile öğretimin hemşirelik kuramları bilgi düzeyine ve hemşirelik meslek algısına etkisi
The effect of teaching with creative drama in nursing fundamentals course on nursing theories knowledge level and perception of nursing profession
  1. Tez No: 952719
  2. Yazar: EBRU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırma hemşirelik lisans eğitiminde yer alan Hemşirelik Esasları dersi kapsamındaki hemşirelik model ve kuramlarının yenilikçi eğitim yöntemlerinden biri olan yaratıcı drama tekniği ile öğretilerek öğrenci hemşirelerin hemşirelik kuram ve modellerine yönelik bilgi ve hemşirelik meslek algısına olan etkisini belirlemek amacı ile nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutu randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Nitel boyutunu ise deney ve kontrol grupları ile yapılan bireysel görüşmelerden oluşmuştur. Araştırmanın nicel aşamasında amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan, 27 deney, 27 kontrol olmak üzere toplam 54 öğrenci ile yürütülmüştür. Nitel aşamasında ise tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak toplam 12 öğrenciyle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilgi Ölçme Soru Formu”,“Hemşirelik Mesleğini Algılama Ölçeği”, nitel verilerin toplanmasında ise“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS 22.0 paket bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımını test etmek için Skewness-Kurtosis testi kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda; bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde tekrarlı ölçümler ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni testi uygulanmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Nitel verilerin analizinde MAXQDA 2024 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a mixed-methods design that combines both quantitative and qualitative research methods to determine the effect of teaching nursing models and theories in the Fundamentals of Nursing course through creative drama, an innovative educational method, on student nurses' knowledge of nursing theories and models as well as their perception of the nursing profession. The quantitative aspect of the study is a randomized controlled experimental study, while the qualitative aspect consists of individual interviews conducted with the experimental and control groups. In the quantitative phase, a purposive sampling method was used, and the study was conducted with a total of 54 students, including 27 in the experimental group and 27 in the control group, who met the inclusion criteria. In the qualitative phase, a stratified sampling method was used, and individual interviews were conducted with a total of 12 students. For data collection, the“Personal Information Form,”“Knowledge Measurement Questionnaire,”and“Perception of Nursing Profession Scale”were used for quantitative data, while a“Semi-Structured Interview Form”was used for qualitative data. Quantitative data were analyzed using the SPSS 22.0 software package. The Skewness-Kurtosis test was used to test the normal distribution of variables. For comparisons between groups, an independent samples t-test, paired samples t-test, repeated measures ANOVA, and Bonferroni test for multiple comparisons were applied. A significance level of 0.05 was considered for all analyses. The qualitative data were analyzed using the MAXQDA 2024 program.