Some decision making applications based on fuzzy dematel method
Bulanık dematel metodu üzerinde bazı karar verme uygulamaları
  1. Tez No: 952736
  2. Yazar: ALİ ELARAC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bulanık mantığın temelleri, DEMATEL yöntemi, bulanık DEMATEL metodu ve sezgisel bulanık kümesi verildi. İkinci bölümde bulanık küme ve özellikleri, üçgensel ve yamuksal bulanık sayılar, bulanık DEMATEL yöntemi ve sezgisel bulanık kümeler ve özellikleri verildi. Karar verme süreçlerinde daha objektif sonuçlar elde etmek amacıyla bulanık DEMATEL ve sezgisel bulanık DEMATEL yöntemleri kullanımı belirledi. Üçüncü bölümde, Suriye merkezli Kadın Destek Derneği'nin faaliyetleri, Bulanık DEMATEL yöntemi kullanılarak analiz edildi. Yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim yeri gibi demografik kriterlerin kurs, etkinlik ve kampanyalar üzerindeki etkileri incelendi. Analizler, yaşın kurs seçiminde en etkili kriter olduğunu; cinsiyetin ise özellikle kadınlara yönelik etkinliklerde belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Dördüncü bölümde, sezgisel bulanık DEMATEL yöntemi ile Suriye merkezli bir özel okulun verileri analiz edildi. Bu analiz sonucunda engellilik durumu en önemli kriter olarak belirlenirken, yetimlik önemi en az kriter olmuştur. Ayrıca, indirim alma durumu tetikleyici bir faktör olarak öne çıkmıştır. Bu tezdeki bulguları, bulanık mantığın belirsizliklerin ve karmaşıklığın olduğu karar verme senaryolarındaki pratik faydasını ortaya koymaktadır.Son bölümde tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter presents the fundamentals of fuzzy logic, the DEMATEL method, the fuzzy DEMATEL method, and the intuitionistic fuzzy set. In the second chapter, fuzzy sets and their properties, triangular and trapezoidal fuzzy numbers, the fuzzy DEMATEL method, and the characteristics of intuitionistic fuzzy sets are discussed. The utilization of the fuzzy DEMATEL and intuitionistic fuzzy DEMATEL methods was identified with the aim of obtaining more objective results in decision-making processes. In the third chapter, the activities of the Syria-based Woman Support Association were analyzed using the fuzzy DEMATEL method. The impact of demographic criteria such as age, gender, marital status, and place of education on courses, events, and campaigns was examined. The analysis revealed that age is the most influential criterion in course selection, while gender plays a decisive role particularly in events targeting women. The fourth chapter analyzes data from a private school based in Syria using the intuitionistic fuzzy DEMATEL method. The analysis identified disability status as the most significant criterion, while being an orphan was the least important. Additionally, the status of receiving a discount emerged as a triggering factor. The findings of this thesis demonstrate the practical benefits of fuzzy logic in decision-making scenarios characterized by uncertainty and complexity. The final chapter presents the conclusions drawn from the thesis.