Single-seat aircraft design and its optimization
Tek kişilik aırcraft dizaynı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 952737
  2. Yazar: ORÇUN TAŞSÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET HANİFİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tüm tasarım süreçlerinde olduğu gibi, uçak tasarımı da önceki çalışmalardan elde edilen istatistiksel verilere dayalı bir dizi varsayımla başlar. Bu çalışma, belirli bir ihtiyaç ve görev seti için en uygun uçak özelliklerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu ihtiyaçlar ve görevler arasında ortalama boyutlu bir kişiyi taşıma kapasitesi, üretim kolaylığı, düşük üretim maliyeti, kolay ve güvenli kontrol, düşük yapısal ağırlık, tatmin edici seyir hızı, kalkış mesafesi ve uçuş menzili ile makul aerodinamik değerler yer almaktadır. Çalışma, önceki tasarımlardan elde edilen verileri analiz ederek, motor-pervane seçimi, aerodinamik geometri (kanat-kuyruk kanat profilleri vb.) ve statik gereksinimlere odaklanarak bu ihtiyaçlar için en uygun tasarım parametrelerini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmanın bulgularının, uçak tasarımında kullanılan istatistiksel verilerin iyileştirilmesi için değerli bilgiler sağlaması beklenmektedir. Bu bilgiler ayrıca, benzer tasarım ihtiyaçlarına sahip diğer araştırmacılara da fikir ve rehberlik sağlayarak, gelecekte daha verimli uçak tasarım süreçlerine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Aircraft design, like all design processes, begins with a set of assumptions based on statistical data from previous studies. This study aims to define the optimal aircraft specifications for a specific set of needs and tasks. These include the ability to carry an average-sized person, ease of manufacture, low production cost, easy and safe control, low structural weight, satisfactory cruise speed, take-off distance, and flight range, along with reasonable aerodynamic values. The study seeks to determine optimal design parameters for these needs by analyzing data from previous designs, focusing on engine-propeller selection, aerodynamic geometry (wing-tail airfoils, etc.), and static requirements. The findings of this study are expected to provide valuable information for improving statistical data used in aircraft design. This information can also offer insights and guidance to other researchers with similar design needs, ultimately contributing to more efficient aircraft design processes in the future.