Kayıplı bir ortamda gömülü cisimler için elektromanyetik saçılma probleminin manyetik alan integral denklemleri ile çözümü
Solution of electromagneti̇c scattering problem for buried objects in a lossy medium by using magneti̇c field integral equati̇ons
- Tez No: 952738
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kayıplı bir yarı-uzayda gömülü cisimlerden TE_z polarize elektromanyetik düz saçılma problemi yeni bir pertürbasyon yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Bu amaçla eşdeğerlik ilkesi uygulanmış ve elde edilen denklemlerde manyetik alan integral denklemleri kullanılmıştır. Buradan, doğrusal olmayan bir denklem sistemi elde edilmiştir. Doğrusal olmayan sistem denklemlerinde yer alan integraller Moment Metodu (MoM) kullanılarak sayısal olarak çözülebilir hale getirilmiştir. Bu sayede denklem sistemi doğrusal hale getirilmiştir. Elde edilen doğrusal denklem sistemi bilinmeyen arayüzey pertürbasyon ve cisim akımlarını bulabilmek için matris gösterimiyle ifade edilmiştir. Sayısal sonuçlar kısmında gömülü cisim bir silindir seçilerek cisim geometrisi basitleştirilmiştir. Tüm ortam parametrelerine literatürde yer alan benzer sayısal değerler verilmiştir. Bu değerler doğrusal sistemde kullanılarak bilinmeyen yüzey pertürbasyon akımları ve cisim akımları elde edilmiştir. Daha sonra, yüzey pertürbasyon akımları kullanılarak arayüzeyin üstünde ve uzak alanda sadece cisimden kaynaklanan saçılan manyetik alan değerleri hesaplanmıştır. Asıl problemin çözümünden önce, yöntem basitce uzayda bulunan silindirik bir dielektrik cisim için analitik çözümle karşılaştırılarak test edilmiştir. Bu doğrulamadan sonra asıl problem sırasıyla gömülü bir dielektrik cisim ve mükemmel iletken (PEC) bir cisim için formüle edilerek çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study addresses the scattering problem from a buried object in a lossy medium, solved using magnetic field integral equations (MFIEs). To achieve this, a nonlinear system of equations was derived by combining the surface equivalence principle with a perturbation (difference) method. The integrals within the derived nonlinear system of equations were made solvable using the Method of Moments (MoM). This approach transformed the nonlinear system into a linear system of equations. This linear system was then expressed in a matrix representation to determine the unknown interface perturbation currents and object currents. For the numerical results, the geometry of the buried object was simplified to a cylinder. All medium parameters were assigned numerical values in some sources. The values were then used in the linear system to successfully calculate the unknown surface perturbation currents and object currents. Subsequently, the calculated surface perturbation currents were utilized to compute the scattered magnetic field values originating solely from the object, both above the interface and in the far field. Before solving the main problem, the developed method was tested against an analytical solution for a simple case: a cylindrical dielectric object in free space. This validation step confirmed the method's accuracy. Following this validation, the main problem was formulated and solved sequentially for a buried dielectric object and a perfect electric conductor (PEC) object.