Balıkesir yöresinde içme suyu olarak kullanılan kuyu suları ve çeşme sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
The Physical, chemical and microbiological properties of well and fauntoin waters around Balıkesir
  1. Tez No: 95274
  2. Yazar: MÜMİN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET BALIKESİR YÖRESİNDE İÇME SUYU OLARAK KULLANILAN KUYU SULARI VE ÇEŞME SULARININ FİZİKSEL, KİMYASAL VE MİKROBİYOLOJİK OLARAK İNCELENMESİ Bu araştırmada; Dünya ve Türkiye gündemini sürekli işgal eden su ile ilgili bir takım veriler ortaya konulmuştur. Materyal olarak Balıkesir yöresi kuyu sulan ve çeşme sulan seçilmiştir. 30 farklı kaynaktan birer ay ara ile üç tekrar yapılarak alınan su numuneler inin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; sadece Ovaköy civarındaki 4 nolu kuyunun mikrobiyolojik açıdan (toplam canlı bakteri sayısı yönünden) uygun olmadığı, diğer kuyu sulan ve çeşme sularının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak uygun olduğu görülmüştür. Bu suların içme suyu olarak kullanılmasında bir mahsur olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PHYSICAL, CHEMICAL AND MICROBIOLOGICAL PROPERTIES OF WELL AND FOUTAIN WATERS AROUND BALIKESİR. In this research, it is tried to put forward some data about well and fountain waters which occupy the agenda of the world and our country Turkey continuously. We are mainly interested in the wells which are take place at the meadow of Balıkesir and fountain waters that are in the center of Balıkesir. Samples from thirty different location were taken three times with one week intervals and their physical, chemical and microbiological properties are tested. According to test results; only the fourth well's water was unsuitable microbiological (total plate count quantity) which is chemically inconvenient according to their total hardness. Thus, it is determined that these waters would be used drinking water and cleaning water.