Eğitim teknolojisi bağlamında mikro-kredilerin sistematik incelenmesi ve öğretim tasarımına yönelik öneriler
A systematic investigation of micro-credentials in the context of educational technology and recommendations for instructional design
- Tez No: 952746
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu doktora tezi, Mikro-Kredilerin (MK) yükseköğretim süreçlerindeki yeri, potansiyeli ve karşılaştığı zorlukları incelemekte; ayrıca bu yapıların ADDIE (Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama, Değerlendirme) öğretim tasarımı modeli çerçevesinde nasıl sistematik biçimde yapılandırılabileceğini araştırmaktadır. Nitel araştırma kapsamında sistematik literatür taraması, doküman analizi ve akademisyen görüşleri kullanılmıştır. MK'ler, meslekî ve profesyonel gelişim için resmi bir yeterliliğe ek, tamamlayıcı ya da alternatif olarak; birleştirilebilir, ayrıştırılabilir, paylaşılabilir ve taşınabilir özelliklere sahip; kısa süreli, genellikle çevrimiçi veya hibrit olarak sunulan onaylı dijital sertifikalar şeklinde tanımlanmıştır. Araştırma sonuçları, MK'lerin etkili ve sürdürülebilir uygulanabilmesi için ADDIE gibi sistematik öğretim tasarımı yaklaşımlarının benimsenmesi gerektiğini göstermektedir. MK'ler modüler, dijital ve karma öğrenme ortamlarında sunulsa da uluslararası düzeyde ortak bir tanım ve standart bulunmamaktadır. Esneklik ve erişilebilirlik gibi avantajlara karşın, tanınma farklılıkları, entegrasyon güçlükleri ve kalite standartları eksikliği gibi sorunlar vardır. MK'ler formal ve non-formal öğrenme arasında köprü görevi görerek yaşam boyu öğrenme, beceri yenileme ve kariyer gelişimine katkı sağlar. Çalışma, Türkiye'de MK kavramının net tanımlanması, uluslararası modellerle uyumlu özgün bir çerçeve oluşturulması, tasarım süreçlerinde farklı uzmanların görev tanımlarının belirlenmesi ve dijital pedagojik becerilerin desteklenmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation examines the role, potential, and challenges of Micro-Credentials (MCs) in higher education processes, while also exploring how these structures can be systematically designed within the framework of the ADDIE (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) instructional design model. The qualitative study employs systematic literature review, document analysis, and expert interviews. MCs are defined as officially recognized digital certificates or credentials, which serve as supplementary, complementary, or alternative qualifications for professional development. They possess modular, stackable, shareable, and portable characteristics and are typically offered as short-term, online or hybrid learning experiences. The findings indicate that for effective and sustainable implementation of MCs, systematic instructional design approaches such as the ADDIE model should be adopted. Although MCs are modular and delivered primarily through digital or blended learning environments, there is no universally accepted definition or standard at the international level. While MCs provide advantages such as flexibility and accessibility, challenges remain regarding their recognition, integration into existing education systems, and lack of common quality standards. MCs function as a bridge between formal and non-formal learning and hold significant potential for lifelong learning, skill renewal, and career advancement. This study recommends clearly defining the concept of MCs within the national context, developing a Turkey-specific framework aligned with international models, clarifying the roles of various specialists involved in MC design processes, and supporting educators' competencies in using digital pedagogical tools and creating sector-relevant content.