Coati optimizasyon algoritması kullanılarak pv güneş hücreleri ve modülleri parametre tahmini
Parameter estimation of pv solar cells and modules using coati optimization algorithm
  1. Tez No: 952755
  2. Yazar: RAFA OTHMAN HUSSEIN ELSHARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güneş enerjisi, fosil yakıtlara sürdürülebilir bir alternatif olarak öne çıkarken, fotovoltaik (PV) sistemler bu enerjiden elektrik üretiminde kilit bir rol oynamaktadır. PV modül performansının optimize edilmesi ise doğru parametre tahminini gerektirir. Bu çalışmada, PV modül parametrelerinin doğruluğunu artırmak ve enerji verimliliğini yükseltmek amacıyla Coati Optimizasyon Algoritması'na (COA) dayalı, karşıtlık temelli öğrenme ve kaos teorisini içeren gelişmiş bir optimizasyon yaklaşımı önerilmektedir. Yöntem, SDM, DDM ve genel PV modülleri üzerinde test edilmiş; JSO, HHO, WOA ve GWO gibi mevcut algoritmalarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, COA tabanlı yaklaşımın hata oranlarını azaltarak, parametre ayarlarını iyileştirerek ve hesaplama verimliliğini artırarak üstün performans sergilediğini göstermektedir. Friedman testi de, COA'nın temel versiyonuna göre SDM, DDM ve PV modüllerinde sırasıyla %8,1; %10,79 ve %9,6 oranında iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Bulgular, önerilen yöntemin PV teknolojisinin gelişimine ve sürdürülebilir enerji kullanımına anlamlı katkılar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy has emerged as a sustainable alternative to fossil fuels, with photovoltaic (PV) systems playing a crucial role in converting sunlight into electricity. Optimizing the performance of PV modules requires accurate parameter estimation. This study proposes an advanced optimization approach based on the Coati Optimization Algorithm (COA), incorporating opposition-based learning and chaos theory to enhance parameter estimation accuracy and overall energy efficiency. The proposed method was tested on three PV models: SDM, DDM, and a general PV module, and compared against existing algorithms such as JSO, HHO, WOA, and GWO. The results demonstrate that the COA-based approach significantly improves performance by reducing error rates, enhancing parameter tuning, and increasing computational efficiency. Furthermore, the Friedman test revealed improvements over the basic COA in SDM, DDM, and PV modules by 8.1%, 10.79%, and 9.6%, respectively. These findings indicate that the proposed method offers meaningful contributions to the advancement of PV technology and the promotion of sustainable energy utilization.