Periodontal hastalıklı bireylerin tükürük ve dişeti oluğu sıvısında İnterlökin-36 seviylerinin incelenmesi
Evaluation of Interleukin-36 levels in saliva and gingival crevicular fluid of patients with periodontal disease
  1. Tez No: 952754
  2. Yazar: NESLİHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖNGÖZ DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Son zamanlarda tanımlanan ve IL-1 ailesinin üyeleri olan interlökin-36 (IL-36), ağız mukozasındaki patojenlere karşı konak savunmasının önemli düzenleyicileri olarak bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, periodontal hastalıklı bireylerin diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve tükürük örneklerinde IL-36α düzeylerini ölçmek ve elde edilen verileri klinik parametrelerle ilişkilendirerek analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza sistemik olarak sağlıklı ve sigara kullanmayan 25-55 yaş aralığında değişen 20 periodontal açıdan sağlıklı, 20 gingivitisli, 20 Evre III Derece B periodontitis ve 20 Evre III Derece C periodontitis tanılı birey olmak üzere toplam 80 birey dahil edildi. Katılımcıların klinik değerlendirmeleri kapsamında plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondalamada kanama indeks (SKİ) değerleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerden başlangıçta DOS ve uyarılmamış tükürük örnekleri elde edildi. Örneklerdeki IL-36α düzeylerini ölçmek için enzim bağlı immünosorbent assay (ELISA) yöntemi kullanıldı. Bulgular: Periodontal olarak sağlıklı ve gingivitisli grup ile kıyaslandığında periodontitis gruplarında tüm klinik parametreler istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek olduğu, periodontitis grupları arasında ise sadece KAS değerinin Derece B'ye göre Derece C'de anlamlı daha yüksek olduğu bulundu (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Interleukin-36 (IL-36), recently identified and members of the IL-1 family, have been reported to be important regulators of host defense against pathogens in the oral mucosa. The aim of this study was to investigate the levels of IL-36 alpha (α) in saliva and gingival crevicular fluid (GCF) of patients with periodontitis, gingivitis and periodontally healthy individuals and to compare these levels with clinical parameters. Materials and Methods: A total of 80 systemically healthy, non-smokers aged between 25 and 55 including 20 periodontally healthy individuals, 20 individuals with gingivitis, 20 individuals with Stage III Grade B periodontitis, and 20 individuals with Stage III Grade C periodontitis were involved in our study. Clinical parameters, including plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), and bleeding on probing (BOP), were recorded. GCF and unstimulated saliva samples were collected from all participants. IL-36α levels were quantified using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results: According to the study results, all clinical parameters were found to be statistically significantly higher in the periodontitis groups compared to the periodontally healthy and gingivitis groups, and among the periodontitis groups, only the CAL value was found to be significantly higher in Grade C compared to Grade B (P0.05).