Blockchain network support and applications for SMS-based communications
SMS tabanlı iletişimler için blokzinciri ağı desteği ve uygulamaları
  1. Tez No: 952758
  2. Yazar: ALİ ALPTUĞ EMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, geleneksel merkezi mesajlaşma altyapılarının sınırlamalarını aşmayı amaçlayan, blokzincir tabanlı, merkezî olmayan SMS bildirim sistemi anlatılmaktadır ve bu sistem ile tebligat gönderimi amaçlanmaktadır. Merkezî olmayan SMS bildirim sistemi iki kısımdan oluşur: Bir tarafta Üretici (Producer) ve Tüketici (Consumer) adlı blokzincir dışında kalan modüller, diğer tarafta ise blokzincir içinde olan Alıcı-Verici (Transceiver) adlı akıllı sözleşme bulunmaktadır. Alıcı-Verici akıllı sözleşmesi, Ethereum blokzincirinde çalışır ve önerilen mesajlaşma sisteminin çekirdeğini oluşturur. Akış, Üretici modülünün Alıcı-Verici akıllı sözleşmesindeki bir fonksiyonu çağrırarak veriyi göndermesiyle başlar; Alıcı-Verici, blokzincirinde var olan yerleşik olay (event) sistemi sayesinde Tüketici modülüne tetikleyici bilgiyi iletir ve Tüketici de SMS'i harici bir SMS ağ geçidine (gateway) aktarır. Burada harici olarak kast edilen telekom şirketlerinin sunduğu SMS servisleridir. Ağ tıkanıklığı gecikmeler yaratsa bile ortalamada sonuçlar sistemin gerçek zamana yakın çalıştığını (ortalama 17–20 saniye) göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a system based on the decentralized notification of SMS messages on blockchain technology, which is meant to overcome the limitations of traditional centralized messaging infrastructures. In this thesis, the proposed architecture is divided into two parts: off-chain modules called Producer and Consumer on the one side and an on-chain smart contract called the Transceiver on the other side. The latter lives on the Ethereum blockchain and is the core of the messaging system. The flow starts when Producer sends data by making a function call to the Transceiver. Using the built-in event system, the Transceiver then sends triggering information to the Consumer. The Consumer then relays the SMS to an external SMS gateway. In this thesis, external refers to the SMS APIs that the telecom companies service. The results indicate that the system appears to work in real time (averaging 17 to 20 seconds), even though network congestion introduces what can be described as occasional latency spikes.