Selüloz nanokristalleri üzerine üreazın immobilizasyonu
Immobilization of urease onto cellulose nanocrystals
- Tez No: 952770
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN, DOÇ. DR. ÖZLEM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Üreaz (EC 3.5.1.5), üre molekülünün hidrolizini katalizleyerek karbamik asit ve amonyak molekülü açığa çıkaran hidrolaz sınıfı bir enzimdir. İmmobilize üreaz yapay böbrek sistemlerinde ürenin kandan uzaklaştırılması için biyomedikal uygulamalarda, kan detoksifikasyonunda veya diyalizat rejenerasyon sisteminde, gıda endüstrisinde ve üre sensörü olarak analitik uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, selüloz nanokristalleri (CNC) glutaraldehit (GA), polietilenimin (PEI) ve 1,2-Bis(3-aminopropilamino)etan (1,2BIS) ile modifiye edilmiştir. Üreaz, GA ile modifiye edilmiş desteğe kovalent olarak (IUCNC-GA), PEI ve 1,2BIS ile modifiye edilmiş desteklere ise iyonik adsorpsiyon ile (IUCNC-PEI, IUCNC-1,2BIS) immobilize edilmiştir. Orijinal CNC, modifiye CNC'ler ve immobilize üreazların yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca immobilize üreaz preparatları kinetik ve kararlılık çalışmalarıyla karakterize edilmiştir. Optimum pH ve optimum sıcaklık değerleri sırasıyla IUCNC-GA için pH 7,0 ve 50°C; IUCNC-PEI için pH 7,0 ve 70°C; IUCNC-1,2BIS için ise pH 7,5 ve 70°C olarak belirlenmiştir. Tüm immobilize üreaz preparatları 37 °C'de yüksek termal kararlılık göstermiştir. IUCNC-1,2BIS'ın en yüksek Km (83,7 mM), Vmax (140,8 IU/mg protein) ve kcat (187,8 s-1) değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Depolama kararlılıkları incelendiğinde 4°C'de IUCNC-GA, 25°C'de ise IUCNC-PEI ve IUCNC-1,2BIS yüksek kararlılık göstermiştir. İmmobilize üreazların 2, 4 ve 8 mL/dk. akış hızında geri beslemeli sürekli tip reaktörde 5 saat boyunca üreyi parçalama performansı araştırılmıştır. En yüksek üre parçalama performansına IUCNC-1,2BIS sahip olup 5 saat sonunda 8 mL/dk. akış hızında 1256 mg üre/g IUCNC-1,2BIS olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, adsorpsiyon ile immobilize edilen IUCNC-PEI ve IUCNC-1,2BIS'ın kovalent olarak immobilize edilen IUCNC-GA'ya kıyasla hem katalitik etkinlik hem de biyoreaktördeki üre parçalama performansı açısından üstün olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle IUCNC-1,2BIS, en yüksek üre parçalama kapasitesini ve reaktör verimliliğini göstererek dikkat çekerken; IUCNC-PEI ise yüksek sıcaklık ile birlikte etkili ve kararlı bir performans sergilemiştir. Sonuç olarak, IUCNC-PEI ve IUCNC-1,2BIS yüksek katalitik etkinlik, termal ve depolama kararlılığı ile giyilebilir teknolojilerde diyalizat rejenerasyonunda yüksek kullanım potansiyeline sahip yenilikçi ve etkili biyomalzeme adayları olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urease (EC 3.5.1.5) is a hydrolase-class enzyme that catalyzes the hydrolysis of urea into carbamic acid and ammonia. Immobilized urease is utilized in various applications, including biomedical systems such as artificial kidneys for urea removal from blood, blood detoxification, and dialysate regeneration systems, as well as in the food industry and analytical applications as a urea sensor. In this study, cellulose nanocrystals (CNC) were modified with glutaraldehyde (GA), polyethyleneimine (PEI), and 1,2-Bis(3-aminopropylamino)ethane (1,2BIS). Urease was immobilized covalently onto the GA-modified support (IUCNC-GA), and via ionic adsorption onto the PEI (IUCNC-PEI) and 1,2BIS (IUCNC-1,2BIS) modified supports. The surface morphologies of the original CNC, modified CNCs, and immobilized urease preparations were evaluated using scanning electron microscopy (SEM). In addition, the immobilized urease preparations were characterized through kinetic and stability studies. The optimum pH and temperature values were determined as pH 7.0 and 50°C for IUCNC-GA, pH 7.0 and 70°C for IUCNC-PEI, and pH 7.5 and 70°C for IUCNC-1,2BIS. All immobilized urease preparations exhibited high thermal stability at 37 °C. Among them, IUCNC-1,2BIS showed the highest Km (83.7 mM), Vmax (140.8 IU/mg protein), and kcat (187.8 s⁻¹) values. In terms of storage stability, IUCNC-GA showed the highest stability at 4°C, whereas IUCNC-PEI and IUCNC-1,2BIS exhibited superior stability at 25°C. The urea degradation performance of the immobilized urease systems was investigated in a continuous-flow packed-bed reactor at flow rates of 2, 4, and 8 mL/min over a 5-hour period. IUCNC-1,2BIS demonstrated the highest urea degradation capacity, calculated as 1256 mg urea/g IUCNC-1,2BIS at a flow rate of 8 mL/min after 5 hours. The results of this study revealed that the adsorption immobilized IUCNC-PEI and IUCNC-1,2BIS systems outperformed the covalently immobilized IUCNC-GA system in terms of both catalytic efficiency and urea degradation performance in the bioreactor. Notably, IUCNC-1,2BIS exhibited the highest urea removal capacity and reactor efficiency, while IUCNC-PEI demonstrated effective and stable performance, particularly at elevated temperatures. In conclusion, both IUCNC-PEI and IUCNC-1,2BIS represent innovative and efficient biomaterial candidates with high catalytic activity, thermal and storage stability, and strong potential for use in dialysate regeneration within wearable dialysis technologies.