Besin çeşitliliği ve inflamatuar diyetin retinopati tanılı tip 2 diyabetlilerde retinopati şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi
Association of nutritional diversity and inflammatory diet with severity of retinopathy in type 2 diabetics with retinopathy
  1. Tez No: 952771
  2. Yazar: ESRA ZEYNEP KEKLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AÇIKGÖZ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma besin çeşitliliği ve inflamatuar diyetin diyabetik retinopati (DRP) şiddeti ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla 18 yaş üzeri 82 kadın, 68 erkek olmak üzere toplam 150 gönüllü tip 2 diyabetli katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcıların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri yüz yüze anket yöntemi ile sorgulanmış, besin tüketim kayıtları alınmıştır. Besin tüketim kayıtları kullanılarak diyet çeşitlilik skoru (DÇS) ve diyet inflamatuar indeksi (Dİİ) hesaplanmıştır. Katılımcıların rutinde bakılan açlık glukozu, HbA1c, lipit profili, C reaktif protein (CRP), nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR) bulguları hasta dosyalarından alınmıştır. Bireylerin Optik Koherens Tomografi (OKT) ve Fundus Floresein Anjiografi (FFA) çekimleri ile detaylı retina muayenesi yapılmış, diyabetik retinopati sınıflandırılmış ve şiddeti belirlenmiştir. Katılımcıların %60,7'sinin proliferatif; %39,3'ünün ise non-proliferatif DRP hastası; %42,7'sinin orta şiddetli; %40,7'sinin şiddetli; %16,7'sinin ise hafif şiddetli DRP hastası olduğu bulunmuştur. Katılımcıların ortalama HbA1c düzeylerinin DRP şiddeti ile birlikte artış gösterdiği görülmüştür. Bireylerin DRP şiddetlerine göre ortalama enerji, protein, karbonhidrat, yağ, diyet posası alım miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken; C vitamini ve folat alım miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Katılımcıların çoğunluğunun orta çeşitli DÇS grubuna dahil olduğu ve bu grubunun büyük kısmını orta şiddetli ve şiddetli DRP grubu katılımcıları oluşturduğu görülmüştür. Diyabetik retinopati şiddetine göre DÇS alt grupları arasında en yüksek puanların et grubunda; en düşük puanların ise süt grubunda olduğu bulunmuştur. Katılımcıların ortalama Dİİ puanlarının proliferatif DRP grubunda daha yüksek olduğu görülmüştür. Retinopati şiddetine göre Dİİ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Diyet çeşitlilik skoru ve diyet inflamatuar indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü zayıf bir korelasyon saptanmıştır (r=-0,219, p=0,007). Diyet çeşitliliğinin arttırılması, diyetin inflamatuar içeriğini azaltıcı etki gösterebilir. Bu da özellikle retinopati gibi inflamasyon kaynaklı komplikasyonlara yatkın diyabetli popülasyonlar için önemli faydalar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 150 volunteers with type 2 diabetes, 82 female and 68 male, over the age of 18 in order to investigate the relationship between food diversity and inflammatory diet and the severity of diabetic retinopathy (DRP). Within the scope of the study, the general characteristics, dietary habits and anthropometric measurements of the participants were questioned via face-to-face surveys and food consumption records were obtained. Dietary diversity score (DDS) and dietary inflammatory index (DII) were calculated using food consumption records. Routine fasting glucose, HbA1c, lipid profile, C reactive protein (CRP), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) findings of the participants were obtained from the patient files. Detailed retinal examinations were performed with Optical Coherence Tomography (OCT) and Fundus Fluorescein Angiography (FFA) scans of the individuals, diabetic retinopathy was classified and its severity was determined. 60.7% of the participants had proliferative and 39.3% had non-proliferative DRP; It was found that 42.7% had moderate severity; 40.7% had severe; and 16.7% had mild DRP. It was observed that the average HbA1c levels of the participants increased with the severity of DRP. While no statistically significant relationship was found between the average energy, protein, carbohydrate, fat, and dietary fiber intake amounts of the individuals according to their DRP severity, a statistically significant difference was found between their vitamin C and folate intake amounts. It was observed that the majority of the participants were included in the moderate dietary diversity score (DDS) group and that the majority of this group consisted of moderate and severe DRP group participants. It was found that the highest scores among the DDS subgroups according to the severity of diabetic retinopathy were in the meat group; the lowest scores were in the milk group. It was observed that the average DDS scores of the participants were higher in the proliferative DRP group. No statistically significant difference was found between the DDS score averages according to the severity of retinopathy. A statistically significant, negative weak correlation was found between the dietary diversity score and the dietary inflammatory index (r=-0.219, p=0.007). Increasing dietary diversity may reduce the inflammatory content of the diet. This may provide significant benefits, especially for diabetic populations prone to inflammation-related complications such as retinopathy.