Online adaptif radyoterapi planlarının kalite kontrolünün ölçümle değerlendirilmesi
Evaluation of the quality control of online adaptive radiotherapy plans through measurement
  1. Tez No: 952784
  2. Yazar: GÖKER AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UFUK ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Radyoterapi alanındaki teknolojik ilerlemeler, kanser tedavilerinin daha hassas ve hastaya özel planlanmasına zemin hazırlamıştır. Adaptif radyoterapi (ART), hastanın anatomik ve biyolojik değişimlerini tedaviye entegre ederek hedef hacimdeki tümör kontrolünü artırırken sağlıklı dokuların korunmasını amaçlar. ART'nin bir dalı olan online adaptif radyoterapi (OART), tedavi öncesinde alınan konik ışın bilgisayarlı tomografi (CBCT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi ileri düzey görüntüleme yöntemleriyle elde edilen veriler üzerinden, tedavi planlarının anlık olarak güncellenmesini sağlar. Bu süreçte kullanılan planların doğruluğunu değerlendirmek için yazılımsal kalite kontrol (QA) yöntemleri kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Varian Ethos cihazı ile OART uygulanmış 13 prostat kanseri hastasının 92 fraksiyonu için online ve offline QA sonuçları karşılaştırılmıştır. Online QA süreçleri, Mobius yazılımı ile hesaplanan gama analizi değerleri ile değerlendirilirken, offline QA ölçümleri ArcCHECK sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, geniş alan ve lokal alan tedavi planlarının QA sonuçları incelenmiş ve adaptif tedavi sırasında değişen monitör birimi (MU) değerlerinin QA üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, Mobius ile hesaplanan online QA değerlerinin ortalama %98,6 geçme oranına sahip olduğunu, ArcCHECK ile yapılan offline QA ölçümlerinin ise ortalama %99,8 geçme oranı sağladığını göstermiştir. Ayrıca, lokal alan tedavilerinde elde edilen QA sonuçları ile geniş alan tedavilerinde elde edilen sonuç benzerdir. Aynı şekilde adaptif planlamada elde edilen MU değerlerindeki değişimlerin QA sonuçlarına anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Online yazılımsal kalite kontrol süreçlerinin, klasik ölçüm sistemleriyle tutarlılığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in the field of radiotherapy have laid the groundwork for cancer treatments to be planned more precisely and in a patient-specific manner. Adaptive radiotherapy (ART) aims to increase tumor control in the target volume while preserving healthy tissues by integrating the patient's anatomical and biological changes into the treatment process. A branch of ART, online adaptive radiotherapy (OART), allows real-time updates of treatment plans based on data obtained from advanced imaging techniques such as cone-beam computed tomography (CBCT) or magnetic resonance imaging (MRI) acquired prior to treatment. In this process, software-based quality assurance (QA) methods play a critical role in evaluating the reliability and accuracy of the plans used. In this study, online and offline QA results were compared for 92 fractions of 13 prostate cancer patients treated with OART using the Varian Ethos device. Online QA processes were evaluated using gamma analysis values calculated with Mobius software, while offline QA measurements were performed using the ArcCHECK system. The study examined the differences in QA results between wide-field and local-field treatment plans and investigated the effects of changes in monitor units (MU) on QA during adaptive treatment. The findings showed that the online QA values calculated with Mobius had an average passing rate of 98.6%, while offline QA measurements performed with ArcCHECK achieved an average passing rate of 99.8%. Furthermore, QA results obtained in local-field treatments were similar to those in wide-field treatments. Likewise, changes in MU values in adaptive planning were found to have no significant impact on QA results. The consistency of online software-based quality assurance processes with conventional measurement systems was demonstrated.