Antidepresan aktivite potansiyeline sahip pirolidin ve piperidin halkası içeren bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure characterization of pyrrolidine and piperidine ring containing compounds with potential antidepressant activity
  1. Tez No: 952785
  2. Yazar: DAMLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Depresyon, dünya genelinde oldukça yaygın bir hastalıktır. Zamanla, insanlarda artan kaygı, stres ve anksiyete gibi durumlarla başa çıkabilmek için antidepresan ilaçlara olan ihtiyaç artmıştır. Antidepresan kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bu alandaki araştırmalar da büyük önem kazanmıştır. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar antidepresan olarak adlandırılmaktadır. Bu ilaç gruplarından biri olan monoamin oksidaz inhibitörleri, depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Depresyon, serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin monoamin oksidaz enzimi tarafından parçalanarak azalmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına yol açarak ruh halini olumsuz etkilemektedir. Bu azalmanın önlenmesi, enzimi inhibe edebilecek yeni bileşiklerin geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Piperidin ve pirolidin halkaları, ilaç geliştirme çalışmalarında önemli iki farmakofor grup olup, monoamin oksidaz inhibitörlerinin yapısında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, piperidin ve pirolidin halkası içeren özgün bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin spektroskopik yöntemler (FT-IR, 1H NMR, 13C-APT NMR ve HR-MS) ile yapıları aydınlatılmıştır. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında, sentezlenen bu bileşiklerin MAO-A ve MAO-B enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Depression is a very common illness worldwide. Over time, the need for antidepressant drugs has increased in order to cope with increasing anxiety, stress and anxiety. With the widespread use of antidepressants, research in this field has also gained great importance. Drugs used in the treatment of depression are called antidepressants. Monoamine oxidase inhibitors, one of these drug groups, are used in the treatment of depression. Depression is caused by the breakdown of neurotransmitters such as serotonin, dopamine and norepinephrine by the enzyme monoamine oxidase. This leads to a disruption of the chemical balance in the brain, negatively affecting mood. Preventing this decrease allows the development of new compounds that can inhibit the enzyme. Piperidine and pyrrolidine rings are two important pharmacophore groups in drug development studies and play an important role in the structure of monoamine oxidase inhibitors. In this thesis, novel compounds containing piperidine and pyrrolidine rings were synthesized. The structures of the synthesized compounds were elucidated by spectroscopic methods (FT-IR, 1H NMR, 13C-APT NMR and HR-MS). In the following parts of the study, the inhibition effects of these synthesized compounds on MAO-A and MAO-B enzymes will be investigated.