Helicobacter pylori gastriti saptanan çocukların sosyo-demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin incelenmesi ve tanı koymada histopatolojide optimal gastrik mukozal biyopsi bölgesinin belirlenmesi
Evaluation of the socio-demographic, clinical, and laboratory characteristics of children diagnosed with Helicobacter pylori gastritis and identification of the optimal gastric mucosal biopsy site for histopathological diagnosis
- Tez No: 952822
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL KUTLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Helicobacter pylori (H. pylori), çoğunlukla çocukluk çağında edinilen ve tedavi edilmediği takdirde ömür boyu sürebilen, ciddi gastrointestinal patolojilere yol açan bir bakteridir. Çalışmamızda H. Pylori gastriti saptanan pediyatrik yaş grubundaki hastaların sosyo-demografik, klinik, laboratuvar özelliklerinin incelenmesi ve tanı koymada histopatolojide optimal gastrik mukozal biyopsi bölgesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Güncel rehberlerde antrum ve korpustan biyopsi alınması gerektiği önerisine karşın, çalışmamız sadece antrumdan biyopsi alınmasının histopatolojik olarak H. Pylori tanısını koymada yeterli olacağını göstermeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenterohepatoloji ve Beslenme Kliniği'nde 2020-2024 yılları arasında çeşitli yakınmalar ile başvuran ve özofagogastroduodenoskopi (ÖGD) yapılmış olan 2752 hastanın fiziki ve dijital sağlık kayıt sistemleri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya hem antrum hem de korpus bölgelerinden biyopsi alınmış ve bu örneklerin en az birinde H. pylori pozitifliği saptanmış olan toplam 763 hastanın sosyodemografik ve antropometrik verileri, başvuru semptomları, endoskopi ve histopatoloji bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda H. pylori prevalansı %36,6 olarak saptandı. H. pylori pozitif olguların en sık başvuru nedeni epigastrik ağrı (%53,6) idi. Antropometrik incelemede hastaların %13,3'ünde boy kısalığı, %18,7'sinde zayıflık bulundu. Endoskopide en sık antral hiperemi (%89,8) ve nodülarite (%54,1) izlendi; duodenal ülser oranı %8 idi. Histopatolojik incelemede H. pylori yoğunluğu, inflamasyon ve aktivite skorlarının antrumda belirgin şekilde daha yüksek olduğu, atrofi ve intestinal metaplazi oranlarının ise çocukluk çağında oldukça düşük seyrettiği görüldü. Antrum biyopsisinin tanısal performansı yüksek olup duyarlılık %94,4, özgüllük %100 ve negatif prediktif değer %97,1 olarak hesaplandı. Phi korelasyon katsayısı +0,957 bulunarak sadece antrum biyopsisi ile toplam H.
Özet (Çeviri)
Aim: Helicobacter pylori (H. pylori) is a bacterium usually acquired during childhood and, if left untreated, may persist throughout life, leading to serious gastrointestinal pathologies. This study aimed to evaluate the sociodemographic, clinical, and laboratory characteristics of pediatric patients diagnosed with H. pylori gastritis and to determine the optimal gastric mucosal biopsy site for histopathological diagnosis. Although current guidelines recommend obtaining biopsies from both the antrum and corpus, our study aims to demonstrate that biopsy samples taken solely from the antrum may be sufficient for histopathological diagnosis of H. pylori. Materials and Methods: The medical records (both physical and digital) of 2,752 children who underwent esophagogastroduodenoscopy between 2020 and 2024 at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Clinic, were retrospectively reviewed. Our study includes a total of 763 patients in whose biopsies had been obtained from both antrum and corpus and at least one of their biopsy result is positive for H. pylori. Also, findings were retrospectively analyzed according to their sociodemographic and anthropometric characteristics, presenting symptoms, as well as endoscopic and histopathological findings. Results: The prevalence of H. pylori was found to be 36.6%. The most common presenting symptom among positive cases was epigastric pain (53.6%). Anthropometric evaluation revealed short stature in 13.3% and underweight in 18.7% of patients. Endoscopically, the most frequent findings were antral hyperemia (89.8%) and nodularity (54.1%), while duodenal ulcer was detected in 8% of cases. Histopathological assessment showed that H. pylori density, inflammation, and activity scores were significantly higher in the antrum, whereas atrophy and intestinal metaplasia were rare in childhood. The diagnostic performance of antral biopsy was high, with a sensitivity of 94.4%, specificity of 100%, and a negative predictive value of 97.1%. The Phi correlation coefficient was +0.957, demonstrating a strong and statistically significant positive correlation between antral biopsy positivity and overall H.