Hemolitik anemi hastalarında hemoliz parametrelerinin kan sayımında çekirdekli eritrosit hücresi düzeyi ve periferik yayma bulguları ile karşılaştırılması
Comparison of hemolysis parameters with nucleated red blood cell count and peripheral smear findings in patients with hemolytic anemia
  1. Tez No: 952823
  2. Yazar: EDA NUR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK, DR. DİLEK KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Hemolitik anemi, eritrositlerin yaşam süresinin kısalmasıyla karakterize edilen ve artmış eritropoetik yanıtla seyreden bir anemi türüdür. Bu çalışmada, hemolitik anemi tanılı erişkin hastalarda otomatik kan sayımında raporlanan çekirdekli eritrosit (NRBC) düzeylerinin, hemoliz parametreleri ve periferik yayma bulgularıyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Amaç, NRBC'nin tanıda yol gösterici bir laboratuvar parametresi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022 – Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hemolitik anemi tanısı almış 103 erişkin bireyin verileri retrospektif olarak incelendi. Tam kan sayımı parametreleri, serum haptoglobin, LDH, total ve indirekt bilirubin ile retikülosit düzeyleri değerlendirildi. NRBC ölçümleri otomatik hematoloji analizörü ile yapıldı; periferik yaymalar ise tek bir hematoloji uzmanı tarafından incelendi. Bulgular: NRBC pozitif hastalarda serum total bilirubin, indirekt bilirubin ve haptoglobin düzeyleri, NRBC negatif gruba kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla p=0,002; p=0,004; p=0,024).
Özet (Çeviri)
Objective: Hemolytic anemia is a type of anemia characterized by a shortened lifespan of red blood cells and an increased erythropoietic response. In this study, the relationship between nucleated red blood cell (NRBC) levels reported in automated blood counts and hemolysis parameters, as well as peripheral smear findings, in adult patients diagnosed with hemolytic anemia was evaluated. The aim was to investigate the usefulness of NRBC as a diagnostic laboratory parameter. Materials and Methods: The data of 103 adults diagnosed with hemolytic anemia between January 2022 and May 2024 at Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. Complete blood count parameters, serum haptoglobin, LDH, total and indirect bilirubin, and reticulocyte levels were evaluated. NRBC measurements were performed using an automated hematology analyzer, and a single hematology specialist examined the peripheral smears. Results: Serum total bilirubin, indirect bilirubin, and haptoglobin levels were significantly higher in NRBC-positive patients compared to the NRBC-negative group (p=0.002, p=0.004, and p=0.024, respectively).