Bir fazli transformatörlerin farkli iletken ve nüve tipine göre maliyet ve verimlilik analizi
Cost and efficiency analysis of one phase transformers according to different conductor and core types
  1. Tez No: 952841
  2. Yazar: ŞAKİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, aynı dönüştürme oranına, aynı güce sahip dört farklı transformatör modeli tasarlanmış, analiz edilmiştir. Tasarlanan transformatörler, mantel tip ve çekirdek tip olarak iki farklı nüve şekilli tasarımda gerçekleştirilmiş olup, her iki tasarımda da bakır ve alüminyum sargılar kullanılmıştır. Çalışmada, enerji kayıpları, verimlilik, toplam sahip olma maliyeti gibi parametreler üzerinden kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Transformatörlerin sargı ağırlıkları ile birlikte nüve ağırlıkları da güncel maliyetler göz önüne alınarak maliyet açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca verimlilik ölçümü açısından da transformatörler farklı tiplerde testlere tabii tutularak çekirdek kayıpları, bakır sargı ve alüminyum sargı kayıpları da ayrıca incelenmiş ve tablo olarak da sunulmuştur. Bunun yanı sıra, mantel ve çekirdek tipi tasarımların magnetik özelliklerinin, yapısal farklılıklarının enerji verimliliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarının, transformatör tasarımında malzeme ve tip seçiminin ekonomik ve teknik boyutlarını ele alarak, uygulama alanlarında daha bilinçli ve etkili kararlar alınmasını desteklemesi amaçlanmıştır. Kuru tip alçak gerilim transformatörlerindeki farklı yapıların incelenmesi ile literatüre katkı sağlanması da ana hedefler arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four different transformer models with the same conversion ratio and power are designed and analyzed. The designed transformers have two different core designs as mantel type and core type, and copper and aluminium windings are used in both designs. In the study, a comprehensive analysis has been made on parameters such as energy losses, efficiency and total cost of ownership. The winding weights and core weights of the transformers were compared in terms of cost by considering the actual costs. In addition, in terms of efficiency measurement, transformers were subjected to different types of tests and core losses, copper winding and aluminium winding losses were also examined and presented in tables. In addition, the effects of magnetic properties and structural differences of mantel and core type designs on energy efficiency were analyzed. The results of the study are intended to support more informed and effective decision making in application areas by addressing the economic and technical aspects of material and type selection in transformer design. Contributing to the literature by examining different structures in dry type low voltage transformers was also among the main objectives.