Türkiye'de tüketilen şişelenmiş kaynaksularının içerdiği doğal radyoaktivitedenkaynaklanan radyolojik sağlık riskinindeğerlendirilmesi
Assessment of radiological health risk caused bynatural radioactivity in bottled spring water consumedin Türkiye
  1. Tez No: 952858
  2. Yazar: AYŞE TOPAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İçme suyunun kalitesi, fiziksel, kimyasal, mikrobiyal ve radyolojik yönleriyle insan sağlığı açısından büyük önem taşımakta ve musluk veya ambalajlı su tercihlerinde önemli rol oynamaktadır. Türkiye'de tüketilen ambalajlı doğal kaynak suyunun ana kaynağını, sondaj kuyuları ile akiferlerden elde edilen yer altı suları oluşturmaktadır. Bu suların radyolojik kalitesi, akifer kayaçlarından gelen suda çözünmüş doğal radyonüklitlerin derişimi ile belirlenmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de ticari olarak satılan ambalajlı doğal kaynak suyu markalarına ilişkin ilk ayrıntılı radyolojik verileri sunmaktadır. Seksen iki ambalajlı doğal kaynak suyu markasının içerdiği radyolojik olarak önemli radyum izotoplarının (226Ra ve 228Ra) ve potasyum (40K) radyoizotopunun aktivite derişimleri, bir gama ışını spektroskopisi ile ölçüldü. İncelenen ambalajlı doğal kaynak suyu örneklerinin tüketilmesinin neden olduğu radyolojik risk, yetişkinler için yıllık etkin radyasyon dozu ve buna karşılık gelen yaşam boyu kanser riski tahmin edilerek değerlendirildi. Su örneklerinde ölçülen 228Ra'nın aktivite derişimleri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen 0,1 Bq/L'lik kılavuz düzeyin üzerinde ve 226Ra'nın aktivite derişimleri ise 1 Bq/L'lik kılavuz düzeyin altında bulundu. Bununla birlikte, radyolojik risk değerlendirmesi, Türkiye'de yıllık olarak 130 L ambalajlı doğal kaynak suyu tüketilmesinin, insan sağlığı için önemli bir risk oluşturmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The quality of drinking water is of great importance for human health with its physical, chemical, microbial and radiological aspects and plays an important role in the preference of tap or packaged water. The main source of packaged natural spring water consumed in Türkiye is groundwater obtained from drilling wells and aquifers. The radiological quality of these waters is determined by the concentration of natural radionuclides dissolved in water coming from aquifer rocks. This study presents the first detailed radiological data on packaged natural spring water brands sold commercially in Türkiye. The activity concentrations of radiologically important radium isotopes (226Ra and 228Ra) and potassium radioisotope (40K) contained in eighty-two packaged natural spring water brands were measured by gamma-ray spectroscopy. The radiological risk caused by the consumption of the examined packaged natural spring water samples was evaluated for adults by estimating the annual effective radiation dose and the corresponding lifetime cancer risk. The activity concentrations of 228Ra measured in the water samples were found to be above the guideline level of 0.1 Bq/L and the activity concentrations of 226Ra were below the guideline level of 1 Bq/L recommended by the World Health Organization. However, radiological risk assessment reveals that the annual consumption of 130 L of packaged natural spring water in Türkiye does not pose a significant risk to human health.