A unique approach to eco-tourism for cultural heritage conservation in Kano
- Tez No: 952868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Eko-turizm, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik ederken kültürel mirasın korunmasına katkı sağlaması bakımından hayati bir rol oynamakta olup, özellikle Kano gibi zengin kültürel geçmişe sahip bölgelerde giderek daha fazla önem kazanan bir çalışma alanı hâline gelmektedir. Bu araştırma, çevresel sürdürülebilirlik ile kültürel korumanın dengelenmesinde eko-turizmin ve ziyaret merkezlerinin potansiyelini incelemektedir. Yerel uygulamalar ve toplumsal katılımın analiz edilmesi yoluyla, eko-turizmin kültürel alanların korunmasına nasıl katkıda bulunabileceği ve ekonomik büyümeyi nasıl teşvik edebileceği araştırılmıştır. Nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı bu çalışmada, paydaşlar ve yerel topluluklardan elde edilen veriler doğrultusunda, bölgede eko-turizm gelişiminin avantajları ve karşılaşılan zorluklar değerlendirilmiştir. Ayrıca Çin'deki Badaling Çin Seddi, Ürdün'deki Petra Arkeolojik Parkı ve İngiltere'deki Hadrian Duvarı gibi küresel çapta değer taşıyan miras alanları; tarihi koruma, sürdürülebilir turizm ve topluluk katılımını etkin biçimde entegre eden, bu yönleriyle kültürel direncin ve toplumsal gururun simgeleri olan dikkate değer örnekler olarak ele alınmıştır. Bulgular, eko-turizmin çevresel koruma ve kültürel mirasın yaşatılmasına katkı sağladığını ortaya koymakla birlikte, altyapı ve yerel katılım konularında hâlen iyileştirilmesi gereken alanların mevcut olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, Kano'da ekoturizm faaliyetlerinin uzun vadeli sürdürülebilirliği ve mirasın korunmasını güvence altına alacak şekilde güçlendirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eco-tourism plays a crucial role in fostering sustainable development while preserving cultural heritage, making it an increasingly significant area of study, especially in regions with rich cultural histories like Kano. This research investigates the potential of eco-tourism and visiting centres to balance environmental sustainability with cultural preservation. Through the examination of local practices and community involvement, this study explores how ecotourism can contribute to the protection of cultural sites and promote economic growth. Using a combination of qualitative and quantitative methods, data were gathered from stakeholders and local communities to assess the benefits and challenges of eco-tourism development in the region. Additionally, global case studies such as The Badaling Great Wall of China, The Petra Archaeological Park in Jordan, and The Hadrian Wall in England are outstanding examples of universally valued heritage places that effectively integrate historic preservation, sustainable tourism, and community engagement and are thus symbols of cultural resilience and pride. The findings reveal that while eco-tourism contributes to environmental conservation and cultural preservation, there are still areas for improvement, particularly in infrastructure and local engagement. Recommendations are made to enhance eco-tourism efforts in Kano, ensuring long-term sustainability and heritage protection.