Kanser hastalarında kadercilik inancının travma sonrası büyümeye etkisi
The effect of fatalism belief on post-traumatic growth in cancer patients
- Tez No: 952899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırma, kanser hastalarında kadercilik inancının travma sonrası büyümeye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte tasarlanan araştırma 15 Haziran 2024–17 Temmuz 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi onkoloji kliniklerinde tedavi gören kanser hastaları oluşturmuştur (N=735). Örneklem belirlemede evreni belirli olan gruplardan örneklem hesaplama formülü kullanılmış ve 300 kanser hastası ile araştırma tamamlanmıştır (n=300). Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Veri Formu, Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ) ve Sağlık Kaderciliği Ölçeği (SKÖ) kullanılmıştır. Veriler kanser hastalarıyla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, min-max, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach's α ile değerlendirilmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Spearman Korelasyon Analizi, ileri analizler için ise Regresyon Analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kanser hastalarının TSBÖ puan ortalaması 66.50±16.93; SKÖ puan ortalaması ise 69.48±12.65 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of fatalism belief on posttraumatic growth in cancer patients. Material and Method: The descriptive and correlational research was conducted between 15 June 2024 and 17 July 2025. The population of the study consisted of cancer patients treated in the oncology clinics of Atatürk University Health Research and Application Hospital (N=735). In determining the sample, the sample calculation formula was used from the groups with a certain universe and the research was completed with 300 cancer patients (n=300). Sociodemographic Data Form, Posttraumatic Growth Scale (PTGI) and Health Fatalism Scale were used to collect the data. Data were collected by face-to-face interviews with cancer patients. Number, percentage, min-max, mean and standard deviation values were calculated in the analysis of the data. The internal consistency of the scales was evaluated with Cronbach's α. Spearman Correlation Analysis was used to determine the relationships between variables and Regression Analysis was used for further analyses. Results: The mean score of the cancer patients who participated in the study was found to be 66.50±16.93 on the PTGI and 69.48±12.65 on the Health Fatalism Scale.