Onkoloji hastalarında sağlık kaderciliği ile özbakım gücü arasındaki ilişki
The relationship between health fatalism and self-care abilities in oncology patients
  1. Tez No: 689335
  2. Yazar: SEDA GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞİRİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı onkoloji hastalarında sağlık kaderciliği ile öz bakım gücü arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Eylül 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında ve Kasım 2020 tarihinde Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'inde medikal onkoloji kliniklerinde yatan kemoterapi alan onkoloji hastaları oluşturmuştur. Tanımlayıcı türde yapılan araştırmanın örneklemini ilgili hastanenin medikal onkoloji kliniklerinde yatan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 169 onkoloji hastası oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği, Sağlık Kaderciliği Skalası kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hastaların %40.8'i 51-65 yaş arasında, %52.1'i kadın ve %36.7'si okuryazar olup formal eğitim almamıştır. Hastaların sağlık kaderciliği puan ortalaması 58.62±7.03, öz bakım gücü puan ortalaması 87.16±15.52'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between health fatalism and self-care power in oncology patients. Material and method: The population of the study consisted of oncology patients who received chemotherapy in medical oncology clinics at Atatürk University Health Research and Application Center between September 2019 and February 2020 and in November 2020. The sample of the descriptive study consisted of 169 oncology patients who were hospitalized in the medical oncology clinics of the relevant hospital, met the research criteria and volunteered to participate in the study. The research data were collected by the Patient Information Form, Self-Care Agency Scale, and Health Fatalism Scale. Results: 40.8% of the patients were between the ages of 51-65, 52.1% were women and 36.7% were literate and did not receive formal education. The total mean score of the participants' health fatalism was 58.62±7.03, the mean score of the self-care agency was 87.16±15.52.