Kanıta dayalı uygulamalarda motor planlama labirent testinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish validity and reliability study of the motor planning maze test in evidence-based practices
- Tez No: 952923
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı; Teresa May Benson tarafından çocuklarda motor planlamayı değerlendirmek için geliştirilmiş olan Motor Planlama Labirent Testi (MPLT)'nin Türkçe'ye uyarlanmasıdır. Bu doğrultuda Motor Planlama Labirent testinin dilsel eşdeğerlik, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise 6-12 yaş çocukların motor planlama becerilerinin çeşitli değişkenlere göre (yaş, cinsiyet, tanı grubu, duyusal işlemleme) farklılaşıp farklılaşmaması incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 yılları arasında İstanbul ilinde yer alan özel, devlet okullarında öğrenci olan, 6-12 yaş arası normal gelişim gösteren ve özel terapi merkezlerinde takibi yapılan 6-12 yaş otizm spektrum bozukluğundaki çocuklar oluşturmaktadır. MPLT'ninn dilsel eşdeğerliği sağlandıktan sonra, testin geçerlik çalışmaları için yapı geçerliği, içerik geçerliği hesaplanmıştır. Ölçek maddelerinin normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmek amacıyla basıklık (Kurtosis) ve çarpıklık (Skewness) değerleri incelenmiştir. Literatürde, değişkenlerin çarpıklık ve basıklık değerlerinin +1.5 ile -1.5 veya +2.0 ile -2.0 aralığında olması normal dağılım için kabul edilebilir sınırlar içinde değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda MPLT toplam puanının basıklık (1,391) ve çarpıklık (1,440) değerlerinin belirtilen sınırlar içinde olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, ölçek puanlarının normal dağılıma uygun olduğunu göstermektedir. Ölçeğin ayırt ediciliğini değerlendirmek amacıyla bağımsız gruplar T-Testi uygulanmış ve alt ve üst %27'lik gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ölçüt geçerliliğini belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmış ve MPLT'nin duyusal işlemleme becerileriyle güçlü ilişkiler gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca, ölçeğin tanı koymadaki ayırt ediciliğini test etmek amacıyla ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi uygulanmıştır. Bu analizler, MPLT'nin psikometrik özelliklerini değerlendirmek ve ölçeğin geçerliliğini test etmek için kapsamlı bir istatistiksel süreç izlenerek gerçekleştirildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the Motor Planning Maze Assessment (MPMA), developed by Teresa May Benson to assess motor planning in children, into Turkish. In this context, the linguistic equivalence, validity, and reliability studies of the MPMA were conducted. In the second phase of the study, it was examined whether the motor planning skills of children aged 6-12 differed according to various variables (age, gender, diagnostic group, sensory processing). The study was conducted in accordance with the relational survey model. The study group consisted of children aged 6-12 who were either typically developing students in public and private schools in Istanbul between the years 2024-2025 or children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) who were receiving follow-up care at private therapy centers. After ensuring the linguistic equivalence of the MPMA, structural validity and content validity were assessed for the validity analyses of the test. Kurtosis and skewness values were examined to evaluate the normality distribution of the scale items. According to the literature, kurtosis and skewness values between +1.5 and -1.5 or between +2.0 and -2.0 are considered acceptable limits for normal distribution. The analysis results indicated that the kurtosis (1.391) and skewness (1.440) values of the MPLA total score were within the specified limits, demonstrating that the scale scores were normally distributed. To assess the discriminative power of the scale, an independent samples t-test was conducted, revealing significant differences between the lower and upper 27% groups. Pearson correlation analysis was performed to determine criterion validity, and it was found that the MPMA showed strong correlations with sensory processing skills. Additionally, a Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis was applied to test the scale's ability to distinguish between diagnostic groups. These analyses indicate that a comprehensive statistical process was followed to evaluate the psychometric properties of the MPLA and to test its validity.