Çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının ebeveyn tutum ve benlik saygısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An examination of the effects of adverse childhood experiences on parenting attitudes and self-esteem
- Tez No: 952972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının , benimsedikleri ebeveyn tutumları ve sahip oldukları benlik saygısı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri ve etkileri incelemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde ikamet eden 2-6 yaş aralığında çocuğu bulunan 305 (267 kadın, 38 erkek) ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmanın değişkenlerini ölçmek için Demografik Bilgi Formu,Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS Statistics 23.0 paket programınları ile analiz edilmiştir. Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, ebeveyn tutumu ve benlik saygısı puanlarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek amacıyla Mann–Whitney U testi ve Kruskal–Wallis H testi gibi parametrik olmayan grup karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Araştırmanın temel değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Spearman Sıra Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Değişkenler arasındaki yordayıcı ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen korelasyon analizleri çocukluk çağı olumsuz yaşantılarına maruz kaldıkça benlik saygısında anlamlı bir düşüş olduğunu, ebeveynlerde benlik saygısı düştükçe otoriter tutum puanlarının anlamlı bir şekilde arttığını göstermektedir. Çalışmada gerçekleştirilen regresyon analizleri ise yüksek düzeyde çocukluk çağı olumsuz yaşantıları deneyimlerinin düşük benlik saygısına, düşük benlik saygısına sahip olan ebeveynlerin ise çocuklarına karşı otoriter tutum sergilemelerine neden olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları, ebeveyn tutumu, benlik saygısı
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of parents' adverse childhood experiences on their adopted parenting attitudes and self-esteem levels. A relational screening model was used to investigate the relationships and effects among the variables. The sample of the study consisted of 305 parents (267 women, 38 men) residing in Istanbul, each having a child between the ages of 2 and 6. To measure the variables in the study, the Demographic Information Form, the Adverse Childhood Experiences Scale, the Rosenberg Self-Esteem Scale, and the Parenting Attitude Scale were used. The data collected within the scope of the research were analyzed using the IBM SPSS Statistics 23.0 software package. In order to test whether scores on adverse childhood experiences, parenting attitudes, and self-esteem differed according to demographic variables, non-parametric group comparison tests such as the Mann–Whitney U test and the Kruskal–Wallis H test were applied. To determine the relationships among the main variables of the study, the Spearman Rank Correlation Analysis was used. In addition, linear regression analyses were conducted to evaluate the predictive relationships between the variables. The correlation analyses revealed that increased exposure to adverse childhood experiences was significantly associated with lower self-esteem. Furthermore, as parents' self-esteem decreased, their authoritarian parenting scores significantly increased. Regression analyses showed that high levels of adverse childhood experiences led to lower self-esteem, and that parents with low self-esteem were more likely to exhibit authoritarian attitudes toward their children. Keywords Adverse childhood experiences , parenting attitudes, self-esteem