Olimpiyat oyunlarının ev sahibi ülke ekonomisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri
The short and long term economic impacts of hosting the olympic games
  1. Tez No: 952976
  2. Yazar: HATİCE KURUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, Olimpiyat Oyunlarının ev sahibi ülke ekonomisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Olimpiyatlar, sadece bir spor organizasyonu olmanın ötesinde, ev sahibi ülke için altyapı yatırımları, turizm gelirleri, geçici istihdam, uluslararası tanınırlık ve marka değeri gibi çok yönlü ekonomik fırsatlar sunmaktadır. Çalışmada, olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkelerde oyunlar öncesi, sırası ve sonrasında meydana gelen ekonomik değişimler değerlendirilmiş, bu etkilerin sürdürülebilirliği tartışılmıştır. Tezde kullanılan yöntem, ilgili ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), turizm, istihdam ve dış ticaret verilerinin karşılaştırmalı analizine dayanmaktadır. Ayrıca, medya hakları ve sponsorluk gelirleri, çevre dostu altyapı yatırımları, sosyal sermaye oluşumu ve kültürel mirasın korunması gibi unsurlar da kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, olimpiyatların kısa vadede ekonomik hareketlilik yarattığını; ancak uzun vadeli faydaların, planlama ve sürdürülebilirlik stratejilerine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel katkısı, olimpiyatların yalnızca geçici ekonomik kazançlarla sınırlı kalmadığını; aynı zamanda ev sahibi ülkelerin kalkınma hedeflerine ulaşmasında stratejik bir araç olabileceğini göstermesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to comprehensively analyze the short and long-term effects of the Olympic Games on the host country's economy. Beyond being just a sports organization, the Olympics offer multifaceted economic opportunities for the host country, such as infrastructure investments, tourism revenues, temporary employment, international recognition and brand value. In the study, the economic changes that occur in the countries hosting the Olympics before, during and after the games are evaluated and the sustainability of these effects is discussed. The method used in the thesis is based on the comparative analysis of the Gross Domestic Product (GDP), tourism, employment and foreign trade data of the relevant countries. In addition, elements such as media rights and sponsorship revenues, environmentally friendly infrastructure investments, social capital formation and protection of cultural heritage are also comprehensively discussed. The findings obtained show that the Olympics create economic mobility in the short term; however, long-term benefits depend on planning and sustainability strategies. As a result, the main contribution of this study is to show that the Olympics are not limited to temporary economic gains; they can also be a strategic tool for host countries to achieve their development goals.